ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Geçtiğimiz yıl ses getiren bir festival olan İpek Yolu Film Festivali, bu yıl 28 Kasım-04 Aralık tarihlerinde Bursa'da üçüncü kez düzenlenecek.

Geçtiğimiz günlerde Çırağan Sarayı'nda görkemli bir basın toplantısı ile tanıtılan festival, bu yıl da zengin film programı ve yan etkinlikleri ile bir kez daha Bursalı sinemaseverlere görkemli bir sinema şöleni sunmaya hazırlanıyor.

 Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından İzzet Günay; yönetmen Semir Aslanyürek; sinema yazarı Sevin Okyay; Türk sinemasına büyük emekler veren Lale Film’in kurucusu Necip Sarıcı; ülkemiz sinema camiasının yakından tanıdığı Ali Sönmez ve Altyazı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Fırat Yücel Festival Danışma Kurulu Üyesi olarak festivale büyük destek veriyorlar.

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali’nde gösterilecek olan filmler, Yarışmalı Bölüm; Bir Ülke Sineması; Bozkırın Ozanı Cengiz Aytmatov; Çocuk Filmleri; Belgeseller olmak üzere bu yıl 10 başlık altında izleyicilerle buluşacak. Filmler Tayyare Kültür Merkezi başta olmak üzere, Bursa Kent Müzesi ve Korupark’ta gösterilecek.

Festivale bu yıl da yerli ve yabancı 400’e yakın oyuncu, yönetmen, yapımcı, yazar ve basın mensubu konuk olarak katılacak ve Bursalı sinemaseverlerle film gösterimleri sonrasında yapılacak olan söyleşilerde bir araya gelecek.
 
Festivalde, Uluslararası Altın Karagöz Uzun Metraj Film Yarışması’nda ‘ilk filmini çeken yönetmenler’ desteklenirken; yurtdışında büyük başarılar kazanan ve film sayısı her yıl artarak gelişen Türk sinemasının bu gelişimine katkı sağlamak için Ulusal Altın Karagöz Uzun Metraj FilmYarışması’nı da ilk olarak düzenliyor. Ayrıca genç yönetmen adaylarını desteklemek için UlusalAltın Karagöz Kısa Film Yarışması ve Uluslararası Altın Karagöz Kısa Film Yarışmalarını düzenliyor. Kısa film yarışmalarının diğer yarışmalardan ayrılan en önemli özelliği ise ‘diyalogsuz’ kısa filmlerin yarışacak olması.

Kuşkusuz festivalin en ilgi gören bölümlerinden biri de ‘Ücretsiz Sinema Kursları’. Bu yıl da konularında uzman, birbirinden değerli sinema profesyonellerinin vereceği kurslar büyük ilgi görecek. Sinema kurslarının yanı sıra ‘Sinema Atölyesi’ de kendi senaryolarını yazıp, yönetmek isteyen Bursalı sinemaseverleri bir araya getirecek.

 

Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali,film gösterimleri, galaları, sergileri, panelleri, konuk oyuncu ve yönetmenlerle yapılan söyleşileri, ücretsiz sinema kursları ve atölyeleri ile Bursalılara keyifli bir festival haftası daha yaşatmaya hazırlanıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000