ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kurtuluş Savaşı yapılmamış ve Cumhuriyet kurulmamış olsaydı yaşanacakları fantastik bir biçimde işleyen komedi filmi ''Osmanlı Cumhuriyeti'' yarın gösterime girecek.

Gani Müjde'nin senaryosunu yazıp yönettiği filmde Ata Demirer, Sümer Tilmaç, Ali Düşenkalkar, Kerem Kupacı, Belma Canciğer Müjde, Ceren Soylu, Ruhsar Öcal, Özden Özgürdal, Caner Uncuoğlu, Vildan Atasever ve Sezen Aksu rol alıyor. Filmin ikinci yarısında da Atatürk'ün var olduğu bir Türkiye Cumhuriyeti anlatılıyor.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Gani Müjde'nin yazıp yönettiği "Osmanlı Cumhuriyeti" filminin galası Lütfi Kırdar Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Etkili bir şekilde süren sağanak yağışa rağmen galaya gelen çok sayıda davetli, mehteran takımı ile karşılandı. Galaya, filmin başrol oyuncusu Ata Demirer başta olmak üzere oyuncular Vildan Atasever, Ruhsar Öcal, Sümer Tilmaç, Kerem Kupacı, Ali Düşenkalkar, Belma Canciger Müjde ve çok sayıda davetli katıldı.

Galada salon görevlilerinin, filmde olduğu gibi "ginger" adı verilen iki tekerlekli akülü ulaşım aracını kullanarak görev yapması dikkat çekti. Gala salonuna kırmız halı üzerinde yürüyerek giren Ata Demirer ve Vildan Atasever, oldukça heyecanlı olduklarını belirterek, rol yaparken zorlanmadıklarını söyledi. Yönetmen Gani Müjde ise, filminin tamamen bir hayal ürünü olduğunun altını çizerek, "Bu benim bir hayalimdir. Ben bir hayal kurdum ve onu yazdım" ifadesini kullandı.

2008 yılındaki hayali Osmanlı Cumhuriyeti'nde Ata Demirer, Osmanlı Sultanı 7. Osman olarak seyircinin karşısına çıkarken, Ruhsar Öcal ise Saliha Sultan, Vildan Atasever de padişahın gönlünü çalan Asude karakterini canlandırıyor.

Topkapı Sarayı, Yıldız Sarayı, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü, Aya İrini, Sepetçiler Kasrı, Karaköy, Nakkaştepe ve Fatih başta olmak üzere 23 farklı mekanda 5.5 haftada çekilen filmde yaklaşık bin 500 kişi görev aldı.

Gani Müjde'nin yazdığı üçüncü, yönettiği ikinci sinema filmi olan Osmanlı Cumhuriyeti'nde, "Atatürk olmasaydı, Kurtuluş Savaşı hiç yapılmasaydı ve Osmanlı hanedanı 2008 yılında hala Topkapı Sarayı'nda yaşıyor olsaydı*" diye başlayıp hayali hanedanlık beyazperdeye yansıtıldı. Günümüze dair uluslararası siyasi mesajların da yoğun olarak işlendiği filmde 7. Osman'ın tahtı bırakıp giderken torununa "Sen kimin torunusun?" diye sorması üzerine torunun, "Fatih, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman'ın torunuyum" demesi, filmin sonunda ise Mustafa Kemal Atatürk'ün, "Geldikleri gibi gidecekler" sözüne atıfta bulunması büyük alkış topladı.

AJANSLAR


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000