ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Geçen yıl 1 milyon 485 bin yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Mevlana Müzesi başta olmak üzere birçok tarihi ve kültürel esere sahip olan Konya'ya gelen turist sayısının, yıl sonuna kadar 2 milyonu bulması bekleniyor.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Mustafa Çıpan, Konya'yı ziyaret eden turist sayısında yaşanan artışın sevindirici olduğunu kaydetti.

Konya'nın 2008 yılının ilk 10 ayında 1 milyon 500 bin yerli ve yabancı turisti ağırladığını belirten Çıpan, ''Geçen yılki rakamı şimdiden yakalamış olmak bizim için son derece önemli'' diye konuştu.

Çıpan, turist sayısında sadece Mevlana Müzesi ziyaretçi istatistiklerinin baz alındığını ifade ederek, şunları kaydetti:

'Konya'ya gelenlerin tamamının Mevlana Müzesi'ni ziyaret etmediğini düşünürsek, bu rakam çok daha farklı çıkabilir. Ancak Mevlana Müzesi istatistiklerine baktığımızda da belirgin bir artış olduğunu görüyoruz. Geçen yıl 1 milyon 485 bin turisti Konya'da ağırladık.

Bu yılın ilk 10 ayında ise yaklaşık 1 milyon 500 bin turist geldi. Yabancı turist sayısında da bu yıl beklentilerimizin üzerinde bir artış yaşandı ve geçen yıl 260 bin olan yabancı turist sayısı, bu yılın ilk 10 ayında 280 bini buldu. Konya'ya gelen yabancı turist sıralamasında ilk sıraları, Japonya, Güney Kore, Almanya ve İran'dan gelenler alıyor. Yine yerli turist sayısı da 1 milyon 200 bini geçti.''

-735. VUSLAT YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİKLERİ-

Kasım ve aralık ayında gelecek turistlerle birlikte bu rakamların daha da artmasını beklediklerini bildiren Çıpan, ''Yıl sonunda rakamın 2 milyona ulaşacağını öngörüyoruz. Özellikle aralık ayında başlayacak olan Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri kapsamında diğer aylara göre daha çok yerli ve yabancı turisti Konya'da ağırlayacağız'' dedi.

Çıpan, Mevlana'nın 735. Vuslat Yıl Dönümü Etkinlikleri için 6 dilde bastırılan afişleri, 20 ülke ile Ankara'daki büyükelçiliklere göndererek önemli bir tanıtım faaliyeti yürüttüklerini söyledi.

Turist sayısında yaşanan artışın önemli olduğunu vurgulayan Çıpan, şöyle devam etti:

''Turist sayısında yıl sonunda yüzde 30 artış öngörüyoruz. Bu artışta yürütülen tanıtım faaliyetlerinin önemi çok büyük. Gerek Kültür ve Turizm Bakanlığımız, gerek Konya Büyükşehir Belediyesi gerekse Müdürlüğümüz Mevlana'nın 800. doğum yıl dönümü dolayısıyla önemli tanıtım faaliyetleri yürüttü. Yine birçok gönüllü kuruluş bilimsel toplantılar, ayin icrası ve farklı şekillerde tanıtım faaliyetlerine katkıda bulundu. Koordineli şekilde yürütülen bu çalışmalarda artışta etkili oldu.''

Çıpan, kente gelen turist sayısındaki artışın Konya'nın tarihi ve turistik değerlerinin daha fazla tanınmasının yanı sıra, il ekonomisine getirileri açısından da önemli olduğunu sözlerine ekledi.

HABER: CNA
 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000