ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Ünlü yönetmen Zeki Demirkubuz, yeni filmi 'Kıskanmak'ın çekimlerine başladı.
2006 yılında 'Kader' filmi ile Altın Portakal'da 'En İyi Film' ödülünü alan Türk sinemasının son dönemdeki gözde yönetmenlerinden Zeki Demirkubuz, 'Kıskanmak' isimli filmin çekimleri için Safranbolu'da... Yaklaşık 8 gündür 30 kişilik bir ekiple Safranbolu'da devam eden çekimler; Zonguldak, Karadeniz Ereğlisi ve İstanbul'da sürecek.

Diğer Demirkubuz filmlerinden farklı

Berrak Tüzünataç ve Serhat Tutumluer'in başrollerini paylaştığı film, Demirkubuz'un şu ana dek yaptığı filmlerden çok farklı özellikler taşıyor. Minimalist sinemanın öncülerinden sayılan yönetmen bu filmde ilk kez bir yapım şirketiyle çalışıyor. 1930'lu yıllarda geçen bir dönem filmi olan 'Kıskanmak', Yerli Film'in yapımcılığında hayata geçecek. Yapım şirketinin haberturk.com'a verdiği bilgiye göre; 5 aydır ön hazırlıkları süren ve oyuncular için özel kostümlerin dikildiği filmin bütçesi 1 milyon dolara yaklaştı.
Ülkemizde son dönemde sıkça tartışılan ve Demirkubuz'un da dahil edildiği bazı yönetemenlerin 'yurtdışı ve yurtiçi festivallerde ödüle boğulup gişe yapmadığı' fikri de bu filmle değişeceğe benziyor. Çünkü 'Kıskanmak'; bütçesi, tanınmış oyuncuları, sanat yönetimi ile iyi bir gişe başarısını da hedefliyor.

Bir edebiyat uyarlaması

Sinemasının edebiyattan  beslendiğini birçok kez dile getiren ve Dostoyevski etkilerini filmlerinde yansıtan Zeki Demirkubuz, bu kez Türk Edebiyatı'ndan bir uyarlama ile karşımıza çıkıyor. Cumhuriyet dönemi yazarlarından Nahit Sırrı Örik'in 1946 yılında yazdığı aynı adlı romanından senaryolaştırılan film, 1930'lu yıllarda geçiyor.

Yine insan ruhunun derinliklerine dokunuyor

'Demirkubuzseverler'i şaşırtacak birçok farklılığa rağmen, yönetmen bu filmiyle yine insan ruhunun derinliklerine dokunmayı ihmal etmeyecek. Film, 'Kıskanmak' romanıyla yüksek lisans tezi olan yazar Nahit Sırrı Örik gibi kıskanma kavramını enine  boyuna irdeleyeceğe benziyor.

Tüzünataç, 'Elveda Rumeli'den izin aldı

Şu sıralarda izlenme rekorları kıran 'Elveda Rumeli' dizisinde de yer alan güzel oyuncu Berrak Tüzünataç, film çekimleri bitene kadar diziden izin istedi. Film çekimleri bittiğinde ise Tüzünataç, dizide sevenleriyle yeniden buluşacak.

Film, yurtdışı festival yolculuğundan sonra 2009 yılı Kasım ayında ülkemizde vizyon görecek.

FOTO GALERİ İÇİN LÜTFEN TIKLAYIN!

Beyza Karayel


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000