ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Neziha KARTAL-Kurthan DEMİR/ GAZETE HABERTÜRK

HOLLYWOOD’da Merly Streep, Jennifer Lawrence, Amanda Seyfried gibi ünlü oyuncuların, erkek meslektaşlarından daha az kazandıklarını ileri sürerek isyan etmeleriyle başlayan tartışma, bize de sıçradı. Özcan Deniz, erkek starların dafa fazla kazanmasının normal olduğunu savunarak, “Sinemada taşıyıcı olan, erkek oyuncudur. Bir kadın hikâyesi de olsa, bu durum değişmez. Bunun sebebi, ürünü satın alan kitlenin büyük bölümünün kadın olması” dedi ve bir tartışmanın içinden başka bir tartışma doğdu. Gerçekten de film ve dizilerin asıl alıcısı kadınlar mı? Kadın izleyiciler, erkek starları sinema ve televizyonun taşıyıcı gücü haline mi getiriyor? Kadın starlar, daha mı ikinci planda?

'EN GÜZEL ROLER ERKEKLERE YAZILIYOR'

Oyuncu Deniz UĞUR:  Tarihten bugüne, tiyatro metinlerinde olduğu gibi film senaryolarında da en güzel roller erkekler için yazılmıştır. Kadınlar üzerine kurulmuş senaryolar, erkeklerle kıyaslanamayacak kadar az. Bunun sebebi erkek yazarların kadınlardan çok olması. Kadın yazarların artması, sinemada daha fazla kadın hikâyesi olması gerek.

Oyuncu Demet AKBAĞ:  Erkek oyuncunun lokomotif olduğu senaryolar daha fazla üretildiği için sonuç doğal olarak tüm dünyada böyle. Ama “Erkek oyuncular kadınlardan fazla kazanıyor” şeklinde bir genelleme saçma olur. Ayrıca bir kadın hikâyesini bile erkek oyuncunun taşıdığı tezi de doğru değil. Kadın izleyici kitlesinin çoğunlukta olduğu fikrine ise katılıyorum. Kadın oyuncu az ama rafine, erkek oyuncu fazla ancak alternatifi çok. Erkeğin yakışıklı olması yetiyor çoğu zaman. Güzel kadın oyuncu klişesinin yerini, yakışıklı erkek oyuncu klişesi aldı, özellikle de televizyonda.

Yapımcı Ferdi EĞILMEZ:  Sinemada lokomotif ne kadın ne de erkek oyuncudur. Asıl güç hikâye ve senaryodur. Senaryo hangi oyuncuyu belirlerse, o lokomotif olur.

Oyuncu Mine ÇAYIROĞLU: İlle de bir tarafın sürükleyici oyuncu olduğunu düşünmüyorum. Bazen üçüncü roldeki karakter bile, başrol karakteri sürükleyebilir. Taşıyıcı oyuncu değil, iyi oyuncu olmak önemli. Kadın erkek fark etmez, iyi oyuncu filmi sürükler.

Oyuncu Burak HAKKI:  Bence sinemada böyle ayrım yok. Sadece erkek oyuncuların lokomotif oyuncu olduğunu düşünemeyiz. Lokomotif oyuncu olan birçok kadın oyuncu var. Dünyada da Türkiye’de de var. Ben bu konuda kadın ve erkek oyuncuların hem etki hem kazanç anlamında eşit olduklarını düşünüyorum.

'BU, BÜTÜN DÜNYADA OLAN BİR REALİTE'

Oyuncu Mehmet ASLAN:  Sinemayı da diziyi de götüren erkek oyuncudur. Bu bütün dünyada realitedir. Kız arkadaşınızla sinemaya gittiğinizde bile onun istediği filme giriyorsunuz. Kadın seyirci de kadın başrolden çok, erkek başrolle ilgilenir.

Yapımcı Faruk AKSOY: Dünyanın her yerinde erkek oyuncular, kadın oyunculardan daha çok ücret alır. Nedeni kesinlikle cinsiyet ayrımcılığı değildir, ticaridir. Sinema filmlerinin, televizyon dizilerinin asıl alıcısı kadınlardır. Böyle olunca erkek oyuncu daha fazla ilgi görüp daha çok kazanıyor. Erkek oyuncular, gördükleri ilgi nedeniyle, kadın oyunculardan daha fazla para ister.

Sinema Eleştirmeni Kerem AKÇA: Sinema dünyasında genelde kadınlara başrol yazılmaz. Yazılsa da en yüksek bütçeli eserlerde değil, aşk filmlerinde, komedilerde, dramlarda, kadın filmlerinde rol yazılır. Bu tip eserler sektörün birincil gelir kaynağına dönüşmezse, kadın oyuncuların arka planda kalması kaçınılmaz. Ama bu sezon Türkiye’de Ezgi Mola, Gupse Özay ve Büşra Pekin, kadın yaratıcıların kaleminden çıkan karakterlerle 1 milyon seyirciyi geçtiler. Devam filmlerinde, bu oyuncuların alacağı ücret daha da yükselecektir. Ama şu sıralar Hollywood’da Jennifer Aniston, Charlize Theron ve Jennifer Lawrence, bir Liam Neeson, bir Channing Tatum, bir Dwayne Johnson kadar para kazanamıyor. Kısa vadede, bu statü farkını önlemek kolay gözükmüyor

  • özcan deniz
  • sinema
  • polemik
  • Kerem Akça
  • faruk aksoy
  • neziha kartal
  • Kurthan DEMİR
  • Hollywood

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000