SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Fazıl Say, 20 mülteci çocukla konser verecek

21 Eylül 2016 Çarşamba, 04:07:19Güncelleme: 04:08:52

Savaştan kaçarak İzmir’e gelen 20 Suriyeli çocuk, “Bestelerle Umuda Yolculuk” projesi kapsamında Fazıl Say’la sahneye çıkacak ve şarkı söyleyecekler

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Fazıl Say Sonra Oku

Ülkelerindeki savaştan kaçarak İzmir’e gelen 20 Suriyeli çocuk “Bestelerle Umuda Yolculuk” isimli proje kapsamında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say ile birlikte sahneye çıkacak. İzmir’in Basmane semtinde zor şartlarda yaşayan çocuklara 1 yıl boyunca gönüllü olarak enstrüman ve ses eğitimi verileceğini söyleyen müzik eğitmeni Muharrem Dayanç, “1 Eylül 2017 Dünya Barış Günü’nde Ahmet Adnan Saygun Kültür Merkezi’nde yapacağımız konserde tüm dünyaya barış mesajı vereceğiz” dedi.

KENDİ DİLLERİNDE SÖYLEYECEKLER

Suriye’deki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan mültecilerin dramına dikkat çekmek isteyen Muharrem Dayanç, dezavantajlı gruplara yönelik yeni projesini mülteci çocuklarla yapmaya karar verdi. Proje için 9-14 yaş arasında 10’u kız 10’u erkek 20 Suriyeli çocuğa müzik eğitimi verileceğini söyleyen Dayanç, “Basmane bölgesinde bir süredir yerleşik olarak yaşayan çocuklar arasından seçim yapıyoruz. İletişim kurabilmek adına az da olsa Türkçe bilenlere öncelik tanıyoruz. Bilmeyenler için bir de gönüllü tercümanımız olacak. Şu ana kadar yaptığımız ziyaretlerde hem aileler hem de çocuklardan güzel tepkiler aldık. Onlara manevi destek verebilmek en temel hedefimiz” dedi.

Çalışmalara ekim ayından itibaren başlayacaklarını kaydeden Dayanç sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünya dillerinde şarkılar söyleyen bir mülteci çocuk korosu kuracağız. Çocukların kendi dillerinde de şarkılar söylemesini istiyoruz. Toplam 10 şarkı hazırlayacağız. 10 kız çocuğumuza piyano çalmayı öğreteceğiz. 10 erkek çocuğumuza ise gitar dersi vereceğiz. Dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’la projemizi paylaştık. Kendisi 1 Eylül 2017’de vereceğimiz konserde bizimle birlikte olacak. Çocuklar ünlü sanatçımızla aynı sahneyi paylaşacak.” Bu projenin dünyada bir ilk olduğuna dikkat çeken Dayanç, “Savaşın gölgesinde çocukluklarını yaşayan bu miniklerin, müzikle hayata yeniden bağlanmasını istiyorum. Amacım Türkiye’den tüm dünyaya barış mesajı vermek” diye konuştu.

MELİS APAYDIN İDE / GAZETE HABERTÜRK

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER