ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Rusya’da bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Andrey Stenin Fotoğrafçılık Yarışması’nın Grand Prix ödülü sahibi İtalyan fotoğrafçı Danilo Garcia Di Meo’nun çalışmaları, dünyanın önde gelen fotoğraf festivallerinden olan Fotoİstanbul-2016’da sergileniyor.

Türkiye'den ve dünyadan 60 fotoğraf sanatçısını bir araya getiren Fotoistanbul Uluslararası Fotoğraf Festivali'nin üçüncüsü 1 Ekim'de başladı. 30 Ekim'e kadar sürecek Fotoistanbul-2016 festivali kapsamında 60 sergi, 12 panel ve yuvarlak masa tartışması, altı ustalarla sohbet toplantısı, 250'yi aşkın portfolyo değerlendirmesi ve kitap imza günleri düzenleniyor.

Danilo Garcia Di Meo’nun çalışmaların yer aldığı serginin küratörü Oksana Oleynik, uluslararası haber ajansı ‘Rusya Bugün' (Rossiya Segodnya) bünyesinde Görsel Projeler Bölümü yöneticiliği yapıyor. 2001-2007 yıllarında ‘Kommersant' Yayınevi'nde  fotoğraf editörü olarak çalışan Oleynik, daha sonra Snob projesinin Fotoğraf Servisi müdürlüğünü yaptı. 2013-2014 yıllarında ‘Moskovskiye Novosti' (Moskova Haberleri) gazete ve sitesinin fotoğraf servisi yöneticisi olarak da görev yapan Oleynik, POYi yarışmasının ‘En iyi gazete' kategorisinde finale kaldı. Oleynik ‘Andrey Stenin. Çatışma alanı' ve '75. yıldönümü. Tarih haberle başlar' adlı kitapları da kaleme aldı.METANET, CESARET VE KENDİ GÜCÜNE İNANMA...

Oleynik, sergiyle ilgili şunları söyledi:

"Bu yılki festivalde geçen yıl olduğu gibi Andret Stenin Uluslararası Basın Fotoğrafı Yarışması’nın Grand Prix ödülü sahibinin çalışmaları sergileniyor. Bu yıl yarışmanın birinciliğini tamamen felç kız anlatan 'Letizia, görünmez yaşamın hikâyesi' adlı fotoğraf serisiyle İtalyan fotoğrafçı Danilo Garcia Di Meo kazandı. Meo’nun fotoğrafları metanet, cesaret ve kendi gücüne inanma öyküsünü anlatıyor. Fotoğrafçı, kahramanının  yaşam hikayesinin en derinliklerine ulaşmayı başardı. Bu hikaye hem çok özel, hem de çok anlamlı. Letizia kendisini  olduğu gibi kabullenmeyi  ve  yaşamaya devam etmeyi başardı. Bu hikayenin beni en çok şaşırtan yanı, izleyicinin acıma hissine kapılmamasıdır. Sergiyi mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederim,  görünce her şeyi kendiniz anlayacaksınız."

TÜM FOTOĞRAFÇILARA KAPILAR AÇIK

FotoIstanbul-2016’daki sergi, Uluslararası Andrey Stenin Fotoğrafçılık Yarışması’nda dereceye girenlere ait karelerin Rusya ve yurtdışındaki turnesinin bir parçası oldu. Turne, geçtiğimiz ağustos ayında Moskova Müzesi’nde başladı. Moskova’nın ardından yarışmayı kazananların çalışmaları, Soçi’deki Tüm Rusya-2016 ve Slovenya’nın Maribor kentindeki uluslararası festivalde sergilendi. Sırada, 8. Uluslararası PhotoVisa Fotoğraf Festivali’ne ev sahipliği yapacak Krasnodar var.

Türk fotoğrafçıların da yarışmaya katılabileceğini belirten Oksana Oleynik, Rusya ve dünyanın en büyük medya temsilcileri ve fotoğraf topluluklarının desteğinde geçen yarışma bu yıl  Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika, Afrika, Ortadoğu, Hindistan, Avustralya, Güney Doğu Asya olmak üzere 71 ülkeden 6 binden fazla çalışmanın toplandığı bilgisini paylaştı.

Önümüzdeki yılda yarışmamıza  daha çok genç Türk fotoğrafçıların katılmasını istediklerini söyleyen Oleynik, "Her ne olursa olsun ülkelerimiz birbirine çok yakın, profesyonel ortamımız çok sağlam olmalı. 22 Aralık 2016 tarihinde yeni yarışmaya start verilecek. Katılım başvurularını almaya başlıyoruz. Başvurularını ise stenincontest.com sitemizden yapabilirsiniz" dedi.  

Uluslararası Andrey Stenin Fotoğrafçılık Yarışması’nın amacı, genç fotoğrafçılara destek vermek ve dikkatleri günümüz foto-muhabirliği sorunlarına çekmek. Uluslararası haber ajansı Rusya Bugün (Rossiya Segodnya) tarafından ilk kez geçen yıl düzenlenen fotoğrafçılık yarışması, Ağustos 2014'te Ukrayna'da görevi başındayken trajik şekilde hayatını kaybeden savaş muhabiri Andrey Stenin'in adını taşıyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000