Bob Dylan, hem Oscar hem de Nobel kazanarak tarihe geçti!

13.10.2016 - 14:05 | Güncelleme:

Bob Dylan, sayısız ödülüne bir de Nobel ekledi

2016 Nobel Edebiyat Ödülü'nü ünlü şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan kazandı.

İsveç Nobel Akademisi'nden yapılan açıklamada, 75 yaşındaki sanatçının, Amerikan müzik geleneğinde "yeni şiirsel ifadeler yarattığı" için bu ödüle layık görüldüğü belirtildi. Dylan, 8 milyon İsveç kronu (Yaklaşık 3 milyon TL) değerindeki para ödülünün de sahibi oldu.

Edebiyat kategorisi, bu yılki Nobel ödüllerinin sonuncusuydu. Kimya, Fizik, Tıp, Ekonomi ve Barış kategorilerindeki ödüllerin sahipleri geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Ödül sahiplerine, Alfred Nobel'in ölüm yıl dönümü olan 10 Aralık'ta düzenlenecek törende diploma ve altın madalya verilecek.

Bob Dylan, bu ödülle birlikte dünya tarihinde bir başka başarıya daha imza attı. Tarihte Bernhard Shaw'dan sonra hem Nobel hem de Oscar ödülü kazanan ilk kişi oldu.

PEKİ BOB DYLAN KİMDİR?

1941 doğumlu ABD’li müzisyen Bob Dylan’ın asıl ismi Robert Allen Zimmerman. Dylan 2004 yılında Chronicles: Volume One adlı anılarında babaannesinin ailesinin Kağızmanlı olduğu, evlenmeden önceki adının "Kirghiz" (Kırgız) olduğu, onun sülalesinin aslen İstanbul'dan geldiğini yazmıştı. İlk gençliğinde söylediği Ritchie Vales'in In a Turkish Town (Bir Türk Kasabasında) şarkısının, herkesin dilindeki La Bamba'nın tersine kendisiyle daha uyuşur göründüğünü belirtmişti.


Rock, folk, folk rock, blues ve country müzik tarzında dünyanın en kült müzisyenlerinden biridir. Şarkı sözleriyle yediden 70’e herkese hitap etmeyi başaran müzisyen, savaşların anlamsızlığından Tanrı’ya, aşktan sekse pek çok konuda dillere pelesenk olan şarkıya imzasını atmıştır.

Şimdiye dek 37 stüdyo albümü, 58 single, 11 canlı performans kaydı ortaya koyan Bob Dylan, ayrıca sekiz adet kitap yazmış bir yazar.

“Bazı insanlar yağmuru hisseder, diğerleri ise sadece ıslanır.”

Müzik tarihinin en kült şarkılarından “One More Cup of Coffee”, “Blowing in The Wind” gibi şarkıların sahibi olan Bob Dylan, Grammy, Altın Küre ve Oscar ödülleri başta olmak üzere sayısız ödüle sahip.

Geçmişte Bob Dylan'ın şarkı sözlerini yazdığı müsvetteler ortaya çıkmış ve kendi el yazısından şarkı sözlerini içeren bu kağıtlar 2 milyon dolara açık arttırma ile satılmıştı.

Bob Dylan'ın Blowin' In The Wind adlı şarkısına Can Yücel'in yaptığı çeviri şöyle:

Daha kaç köyden sürülsün insan
Adam oluncaya dek?
Daha kaç derya dolaşsın martı
Bulsam diye bir tünek?
Daha kaç toptan atılsın gülle
Harp toptan kalkıncaya dek?
Cevabı, dostum, rüzgârda bunun
Cevabı esen rüzgârda.


Daha kaç yıl kök salsın ağaç
Bahar açıncaya dek?
Daha kaç yıl kök söksün bu halk
Yerin bulsun diye hak?
Daha kaç aydın ışığı görüp
Görmezlikten gelecek?
Cevabı, dostum, rüzgârda bunun
Cevabı esen rüzgârda.

Daha kaç can canından geçecek
Cana yetinceye dek?
Daha kaç el boş açılsın göğe
Göğermedikçe yürek?
Daha kaç teller kopsun sazlardan
Bu ses duyuluncaya dek?
Cevabı, dostum, rüzgârda bunun
Cevabı esen rüzgârda.

NOBEL FİZİK ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU Thouless, Haldane ve Kosterlitz,... NOBEL TIP ÖDÜLÜ'NÜN SAHİBİ BELLİ OLDU! Parkinson ve bazı kanser hastalı...

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ SAHİBİNİ BULDU! 2016 Nobel Barış Ödülü'nün sahib... NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU Nobel Kimya Ödülü üç bilim insan...

NOBEL EKONOMİ ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

 

 

 

 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ