Unutulmaz 5 şarkısıyla Leonard Cohen

11.11.2016 - 11:47 | Güncelleme:

Kanadalı şarkıcı Leonard Cohen, 82 yaşında sevenlerine veda etti. Sadece müzisyen değil, şair ve yazar yönüyle de dünyanın en kült isimlerinden biri olan Leonard Cohen, geride şarkılarını bıraktı... İşte Leonard Cohen'in en güzel 13 şarkısı...

Henüz Bob Dylan'ı kaybetmemizin üzerinden henüz bir ay bile geçmemişken, dünya müziğinin en önemli isimlerinden Leonard Cohen'i de yitirdiğimizi öğrendik. Aslında 7 Kasım 2016'da yaşama gözlerini yummuştu Leonard Cohen, fakat ailesi onun sessiz sedasız defnedilme vasiyeti sebebiyle ölümünü 10 Kasım'da duyurmayı tercih etti. 

Leonard Cohen'in Facebook sayfasında yayımlanan güncellemede "Derin bir üzüntüyle efsanevi şair, şarkı yazarı ve sanatçı Leonard Cohen'in vefat ettiğini bildiriyoruz. Müziğin en saygı duyulan, verimli ve ilerici kişiliklerinden birini kaybettik. İleriki bir tarihte Los Angeles'ta bir anma töreni yapılacak. Yasları süresince ailesi mahremiyet rica ediyor." yazdı ve tüm dünya değerli müzisyeni kaybettiğini böylece öğrendi.

Sevenleri kısa sürede Leonard Cohen'in evinin önünde sessizce yas tutup, evinin kapısına yaktıkları mumları bıraktı.

1. Famous Blue Raincoat

Bir kadına duyulabilecek en büyük aşkı anlatır bu şarkı. En yakın arkadaşa mektup şeklindedir sözleri. Jane, Leonard'ın en yakın arkadaşı ile onu aldatmıştır ama sonunda Leonard'a dönmüştür. 

2. Dance Me To The End Of Love

Filmlerin, dizilerin, düğünlerin ve nice romantik anların belki de en kült şarkısıdır Dance Me To The End Of Love...

3. Hallelujah

Leonard Cohen'in 1984 çıkışlı Various Positions adlı albümünde yer alan Hallelujah adlı şarkı, bilinen 300 farklı versiyonuyla belki de dünyanın en çok cover'lanan şarkılarından biri. 

4. Everybody Knows

Leonard Cohen'in 1988 çıkışlı I'm Your Man albümünde yer alan bu şarkı da birçok dizide, filmde ve programda kullanıldı. AIDS, sosyal problemler, ilişkiler ve inançlar üzerine yazılan sözler Leonard Cohen'in şair yönünü yansıtır.

5. A Thousand Kisses Deep

Koşan midilliler, genç kızlar, galibiyetler, binlerce öpücük barındıran bu şarkı Leonard Cohen'in, 2001 çıkışlı Ten New Songs adlı albümünde yer alıyor. 

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ