Işığın ressamı Félix Ziem, Pera Müzesi'nde

14.11.2016 - 17:15 | Güncelleme:

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava ve Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin sergileri, sanatseverleri bekliyor

Pera Müzesi kışı iki yeni sergiyle karşılıyor. Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Kosova, Makedonya, Romanya, Sırbistan ve Slovenya’dan çağdaş sanatçıların eserlerine yer veriyor.

Ali Akay ve Alenka Gregorič küratörlüğünde düzenlenen serginin rüzgâr üzerinden kurulan teması aynı zamanda kışın gelişine işaret eden “Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası” söylemine de gönderme yapıyor. Sergide sanatseverler Maja Bajević, Braco Dimitrijević, Vadim Fishkin, IRWIN, Laibach, Mladen Miljanović, Ivan Moudov, OHO, Dan Perjovschi, Mladen Stilinović, Ulay ve Sislej Xhafa gibi sanatçıların kendilerini çevreleyen sosyal, politik ve kültürel ortama dair izlenimleri gözlemleyebiliyor.

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi, 10 Kasım 2016- 7 Mayıs 2017 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin sergisi ise, 19. yüzyılın özgün manzara ressamlarından Fransız sanatçı Félix Ziem’in eserlerini Türkiye’de kapsamlı olarak ilk kez Pera Müzesi’nde bir araya getiriyor. Küratörlüğünü Lucienne Del’Furia ve Frédéric Hitzel’in üstlendiği sergide Ziem’in, önizlenimci ressamlarla üslupsal ilişkilerini yansıtan yağlıboyaları ile Kırım Savaşı döneminde İstanbul’da ürettiği desen çalışmaları öne çıkıyor.

Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin sergisi, 10 Kasım 2016 - 29 Ocak 2017 tarihleri arasında sanatseverleri ağırlayacak.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ