ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
KÜLTÜR-SANAT

19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisine Yön Veren Bir Mimar: William James Smith

21 Kasım 2016 Pazartesi, 14:34:43

İBB Kültür A.Ş., Tanzimat’ın ilanından sonra İstanbul’da görev yapan İngiliz mimar William James Smith’in mimari eserlerini ele alan Sultan Abdülmecid’in Bir Mimarı: William James Smith adlı bir kitap yayımladı

 • 1 19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisine Yön Veren Bir Mimar: William James Smith
  1 | 18

  İBB Kültür A.Ş. tarafından yayımlanan Sultan Abdülmecid’in Bir Mimarı: William James Smith adlı kitap, Edhem Eldem, Afife Batur, Gül Cephanecigil, Seda Kula Say başta olmak üzere çeşitli görsel kültür ve mimarlık tarihi araştırmacılarının makalelerinin derlenmesinden oluşuyor. Kitapta, 19. yüzyılda Osmanlı başkentinde çalışan yabancı mimarların önde gelenlerinden olduğu halde adı ve yapıtları az bilinen Londra doğumlu mimar William James Smith’in 1841-1858 yılları arasındaki tasarım ve uygulamaları yakından inceleniyor.

 • 2 19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisine Yön Veren Bir Mimar: William James Smith
  2 | 18

  Tanzimat Döneminde İstanbul’da Bir İngiliz Mimar

  Kitabın birinci bölümünde erken Tanzimat döneminin siyasi ve kültürel ortamının yanı sıra 19. yüzyıl Osmanlı mimarlığının ele alındığı makaleler yer alıyor. İkinci bölümde ise, William James Smith’in mimarlık kariyerini Büyük Britanya İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu, Sultan Abdülmecid ve çeşitli şahıslar için tasarladığı ve inşa ettiği yapılar üzerinden inceleyen makaleler bulunuyor.

 • 3 19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisine Yön Veren Bir Mimar: William James Smith
  3 | 18

  Kitabın üçüncü bölümünde William James Smith’in mimarlığını üslup bakımından tahlil eden bir makalenin yanı sıra Smith’in Tanzimat devri İstanbul mimarları arasındaki yerini tartışan bir makale de yer alıyor. Kitabın dördüncü ve son bölümünde ise Smith’in diplomatlık kariyeri ayrıntılı bir şekilde inceleniyor.

 • HABERİN DEVAMI
 • 4 19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisine Yön Veren Bir Mimar: William James Smith
  4 | 18

  Kitaptaki bölümlerin başlıklarına bakıldığında, sadece Tanzimat döneminde İstanbul’da görev yapmış bir İngiliz mimarın eserlerinin teker teker incelenmekle yetinilmediği, aynı zamanda bu eserleri döneminin siyasi, kültürel ve sosyal ilişkileri bağlamında anlamaya çalışan bir bütünlüğün sağlanmaya çalışıldığı anlaşılıyor.

 • 5 19. Yüzyıl Osmanlı Mimarisine Yön Veren Bir Mimar: William James Smith
  5 | 18

  Yeni İngiliz Elçilik Binası ile Başlayan Serüven

  William James Smith, Büyük Britanya İmparatorluğu’nun en güçlü ve Osmanlı siyaseti üzerinde en etkili olduğu dönemde İstanbul’da çalışır. 1807 yılında Londra’da dünyaya gelen ve 8 Aralık 1884’te Floransa’da hayata gözlerini yuman Smith’in Osmanlı İmparatorluğu’nun başkentindeki hikayesi, Ağustos 1831’deki yangından sonra kullanılamayacak hale gelen İngiliz elçilik konutunun yerine inşa edilmesi düşünülen yeni bina vesilesiyle 1841 yılında başlar.

 • HABERİN DEVAMI
  HABERİN DEVAMI
  HABERİN DEVAMI
  HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000