Otizmli müzik dehası Yunus Yazar için YÖK harekete geçti

16.06.2017 - 10:22 | Güncelleme:

Müzik yeteneğiyle dikkat çeken otizmli Yunus Yazar için YÖK (Yükseköğrenim Kurulu) harekete geçti

Müzik yeteneğiyle dikkat çeken otizmli Yunus Yazar için YÖK (Yükseköğrenim Kurulu) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın ilgili birimlere verdiği talimat ile Yazar’ın durumu incelemeye alındı. Saraç, “Otizmli Yunus Yazar evladımızın durumunun incelenmesini yetkili arkadaşlarımızdan istedim. Öğrenci dostu ‘Yeni YÖK’ olarak, ülkemizdeki genç yeteneklere mevzuat çerçevesinde elimizden geldiğince her türlü yardıma hazır olduğumuzu belirtmek isterim” açıklamasını yaptı.

Leyla Ünal'ın Gazete Habertürk'te yer alan haberine göre, güzel sanatlar lisesinden geçen yıl mezun olan Yunus Yazar, kendisinin ve benzer durumdaki yetenekli gençlerin üniversiteye girebilmesi için konservatuvar gibi yetenek sınavıyla öğrenci alan bölümlere engelli öğrenci alımında, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’ndaki (YGS) baraj uygulamasının kaldırılması talebinde bulunmuştu. Cem Yılmaz da sosyal medya hesabından “Bu kıymetli kardeşimize destek olmak istiyorum. Konservatuvar okuması için yetkililer de destek olursa ben burs vermek isterim” paylaşımında bulunarak Yazar’a destek olacağını belirtmişti.

‘YGS OTİZMLİ ÖĞRENCİLERE UYGUN BİR SINAV DEĞİL’

Beşinci sınıfta Yunus’un müzik derslerine giderek hayatında bir dönüm noktası oluşmasına yardımcı olan öğretmeni Özgen Zeybek, “Koro seçmeleri için öğrencilere İstiklal Marşı’nı okutuyordum. Yunus, marşı tam ve hatasız okudu. Çok dikkatimi çekti. Koroya aldım. 8 yıldır ona eğitim veriyorum. Hem Yunus hem de tüm otizmli öğrenciler için 100 puan barajının kaldırılmasını istiyorum. YGS otizmli öğrencilere uygun bir sınav değil. Bu çocukların algısı çok farklı. YÖK’ün bu konuda harekete geçtiğini duymak bizim için müthiş bir gelişme. Umarım bir an önce otizmli çocuklarımızın yolu aydınlanır” dedi.

SEN NE DÜŞÜNÜYORSUN?
YORUM YAZ