BİR KAÇ KELİME YAZARAK SİZE YARDIMCI OLABİLİRİZ!
haber,kaynak, etkinlik, konu, yazı vb.
LİSTELE
PAYLAŞ
Haber/makale'yi paylaşmak için aşağıdaki sosyal hesaplardan birini kullabilirsiniz!

Çağıl Kaya’yı ilk Mitanni’de dinlemiştim, bir dingin, bir kıpır kıpır. Kocaman gülümsemesiyle karşısındakini de mutlulukla dolduruyor. Geçenlerde caz kadınları konseptli haberimiz için birçok cazcıyla buluşmuştuk, o da vardı. Aralarında en yerinde duramayan Çağıl’dı. Hepsi sözleşmiş gibi siyah giymiş, o ise belinde gökkuşağına benzer bir kemerle gelmişti. O zamandan beri müziğine olduğu kadar kendimi de ona yakın hissederim. HT Pazar'dan Ece Ulusum'un haberi...

Yeni albümü “Şimdilik Herşey Yolunda”yı dinler dinlemez “Hadi röportaj” dedim kırmadı. Cazı salon müziği sananlardan mustarip biraz, kendisinden dinleyin. (Bu arada “her şey” ayrı yazılır. Ancak Çağıl’ın albümünün isminde bitişik yazmışlar. Tashih onlarındır. )

Yeni albümün hayırlı olsun! Ne kadar sürede ortaya çıktı? Neler oldu, biraz anlatır mısınız?
Parçaların ortaya çıkma süreciyle beraber 1 yıl sürdü. Prova süreci de son derece verimli geçti. Güzel geri dönüşler alıyorum şimdilik.

Albümün adı da çok iyi; Şimdilik Her Şey Yolunda. Niçin bu ismi tercih ettiniz? Ve gerçekten şimdilik her şey yolunda mı?
Albümün adı Mathieu Kassovitz’in La Haine adlı filminden geliyor. 50’nci kattan düşen bir adam geçtiği her katta kendini rahatlatmak için “Buraya kadar her şey yolunda... Buraya kadar her şey yolunda... Düşen bir toplumun hikâyesi bu... Önemli olan düşüş değil, yere iniştir” diyor. Filmi izlediğimde çok etkilendim. Maalesef her şey yolunda değil. Hatta giderek kötüleşiyor. Ama bir kısmımız aklımızı kaybetmemek için kendi kendine “Şimdilik her şey yolunda” diyor. Olanları görmemeye çalışıyoruz ya da önemsemiyoruz. İşin kötüsü bu telkin gidişatı değiştirmeyecek.

Albümde iki cover parça da var. Niçin cover yapmak istediniz?
Farklı müzisyenlerin benim için anlamı olan, bir şeyler ifade eden parçalarını söylemeyi çok seviyorum. Dolayısıyla albüme koyabilmiş olmaktan dolayı da çok mutluyum.

Albümdeki fotoğraflar çok güzel. Zıplama fikri nasıl çıktı?
Yalım Akın, İzmir’den çok yakın bir arkadaşım. Çekimleri de İzmir’de yaptık. Fotoğraf çekimine başladıktan sonra, nasıl poz vereceğimi de bilemediğimden kendimi farklı şekillerde ve farklı yerlerde atlayıp zıplarken buldum!

Albüm, klip, dinleyiciyle buluşmak bir iyileşme, yenilenme süreci mi oluyor?
Kesinlikle öyle, her paylaşım yeniliyor insanı. Konserler en güzel iyileştirici. Sahnede olmayı, kendimi ifade etmeyi çok seviyorum. Evde kendi kendime çalıştığım, ortaya çıkardığım müziği, sahnede dinleyicilere onlarla iletişim halinde olarak sunabilmek son derece heyecan verici.

Şarkı sözü yazarı kimliğinizle şarkı seslendiren tarafınızın çatıştığı oluyor mu?
Çatışmanın aksine tüm bu süreç sonunda ortaya çıkan müzik tam da benim derdimi anlattığı için, sahnede seslendirirken de aynı duyguları çok yoğun şekilde hissediyorum. Bu yüzden benim için birbirini besleyen iki performans, üretmek ve sunmak.

Sözleriniz biraz karamsar, aksine çok da enerjik duruyorsunuz. Böyle bir ikilem var mı?
Genelde heyecanlı, çokça hareketli, kolay demoralize olan ama aynı hızda mutlu olabilen biriyim. Ama kendimi bildim bileli yazdığım yazılar, şiirler hep daha karanlık oldu. Çok küçük yaştan beri günlük tutuyorum. Geçenlerde ilk günlüğümü buldum, 10-12 yaşlarımda yazdığım yazılar bile hep dertli nedense! (Gülüyor.) Tam olarak tanımlayamadığım bir durum bu. İçinde kötülük olduğunu gördüğüm durumlar ve olaylardan biraz fazla etkileniyorum ama büyük, olumsuz ve ani tepkiler veremiyorum. Derdimi yazarak ifade etmek beni çok rahatlatıyor. O yüzden de tüm karamsarlık ve karanlık yazdıklarıma yükleniyor.

Yeni projeleriniz neler?
Yeni albümler, bol bol konserler. En yakın konser İstanbul Caz Festivali kapsamında 6 Temmuz’da Kadıköy Livingroom’da olacak. ‘şimdilik her şey yolunda’ parçaları çalacağız. Umarım görüşürüz...

‘O gün her şey değişti benim için’

Cazı salon müziği sananlar var. Hatta Suruç’ta hayatını kaybedenler için bir parçanız olduğunu söylediğimde “Cazla nasıl olur ki?” deyivermişti biri.
Önyargılar hayatı herkes için zorlaştırıyor. Cazı elit bulanlarda da bu önyargı maalesef çok yoğun. Caz hayatla iç içe, toplumsal olaylardan çok etkilenir. Bu yüzden elit ve halkların dertlerinden uzakmış gibi algılanması suni ve talihsiz bir yanılgı.

Bir de böyle bir parçanın albümde yer almasını niçin istediniz?
20 Temmuz 2015 günü Suruç katliamının olduğu gün her şey değişti benim için, o gün başka birine dönüştüm. İnsanlık dünya üzerinde var olduğundan beri zalimler zulümlerini sürdürüyor, sürdürmeye de devam edecekler biliyorum ama o gün insanlığa dair var olan küçücük umudum da kayboldu ve bir şeyler yapmak istedim. Susmak, sessizce beklemek istemiyorum.

YORUM YAP 1
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ
2000
  • Misafir 18 Haziran 2017 Pazar 18:04 Şimdilik her şey yolunda ile sevgili Çağıl'a başarılar diliyorum ... Umarım her şey çok güzel olur...
2000