ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
KÜLTÜR-SANAT

‘Ev hapsi’ üzerine 10 film

24 Haziran 2017 Cumartesi, 17:45:28

“Berlin Sendromu”nun gösterime girdiği hafta biz de benzer filmleri hatırladık. İşte o filmler! Mehmet Açar, HT Pazar'da yazdı...

 • 1 ‘Ev hapsi’ üzerine 10 film
  1 | 11

  Mehmet Açar, HT Pazar'da 'ev hapsi' üzerine çekilmiş filmleri kaleme aldı.

  Amerikalı bir genç kızın yeni tanıştığı sevgilisi tarafından Berlin’deki bir evde tutsak edildiği “Berlin Sendromu”nun gösterime girdiği hafta biz de benzer filmleri hatırladık.

  Ev sahiplerinin zorla alıkoyduğu ve bedenlerine sahip çıktığı “misafirler”in çoğunluğunun genç kadınlardan oluşması kuşkusuz tesadüf değil.


  İşte "ev hapsi" üzerine 10 film!

 • 2 ‘Ev hapsi’ üzerine 10 film
  2 | 11

  Korkunç Koleksiyoncu 1965

  (The Collector) Yönetmen: William Wyler Frederic, yalnız yaşayan, asosyal bir genç. Genç sanat öğrencisi Miranda’yı uzun süre takip ettikten sonra kaçırıyor ve özel olarak hazırladığı odaya hapsediyor. Onun için koleksiyonundaki güzel kelebeklerden farksız olan Miranda, kurtulmak için Frederic’i baştan çıkarmak dahil her şeyi yapıyor... John Fowles’un romanından yapılan uyarlama, Miranda’nın yaşama arzusuyla Frederic’in ölümcül saplantısını karşı karşıya getiriyor.

   

 • 3 ‘Ev hapsi’ üzerine 10 film
  3 | 11

  Teksas Katliamı 1974 

  (The Texas Chain Saw Massacre) Yönetmen: Tobe Hooper “Derin Amerika’da” dolaşmaya çıkmış gençler, uyarılara kulak asmadan girdikleri bir özel mülkte yakalanıp alıkonurlar. İnsan etiyle beslenen üç kuşak erkeğin yaşadığı evde, kasap gibi davranan yüzü maskeli bir adam onları kesmek için hazırlanmaktadır... Korku sinemasına “elektrikli testere şiddeti” ve “maskesini hiç çıkarmayan sapık katil” gibi klişe haline gelecek iki motif armağan eden film, şehirli gençlerin taşra endişesini uç noktalara götürerek ele alıyor.

   

 • 4 ‘Ev hapsi’ üzerine 10 film
  4 | 11

  40 Metrekare Almanya 1986 

  (40 Quadratmeter Deutschland) Yönetmen: Tevfik Başer Almanya’da çalışan Dursun, eşi Turna’nın evden dışarı çıkmasına izin vermez. Turna’nın itirazlarına rağmen evden her sabah kapıyı kilitleyerek çıkar. Turna, 40 metrekarelik evde hiç dışarı çıkmadan yaşar. Hapis hayatı yaşadığı evde kocasının her tür ihtiyacını gideren bir köledir. Almanya ise onun için pencereden gördüğü bir sokaktır sadece... Feodal kökenli göçmenlerin Almanya macerası üzerine çekilmiş en sert film.

   

 • HABERİN DEVAMI
 • 5 ‘Ev hapsi’ üzerine 10 film
  5 | 11

  Ölüm Kitabı 1990 

  (Misery) Yönetmen: Rob Reiner Stephen King’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan film, yazar – okur ilişkisinden rahatsız edici, ürpertici bir gerilim çıkarıyor. Geçirdiği kaza sonrasında bir hayranı tarafından kurtarılan ünlü yazar, bir süre sonra evde hapis tutulduğunu anlar. Hemşirelik tecrübesiyle yazarı iyileştiren kadın, yeni romanın finalini beğenmeyince işler karışır... Kathy Bates, saplantılı okur rolüyle en iyi kadın oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

   

 • HABERİN DEVAMI


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000