Son Dakika

Sinema dünyası kriz dinlemiyor. Şimdiden 32 film vizyona girmeye hazır. Sinemacılar, bu yıl öne çıkan işsizlik, suç, vicdan azabı, aşk, aile dramları, yolculuk, yoksul insan, yalnızlık, iletişimsizlik, hastalık gibi temalarla, seyircilerin Türkiye gerçekleriyle daha fazla yüzleşmesini amaçlıyor .

‘Türk sineması, krizle olan imtihanında genelde başarılı olmuştur’ derler. Meğer doğruymuş! Dünyayı sarsan ekonomik kriz adeta sinemacıları teğet geçiyor! Şimdiden vizyona hazır 32 film var. Dahası da gelecek. Şu an memleketin her yeri neredeyse sete dönüşmüş durumda. Anlaşılan eylül sonunda bir 30 film daha vizyona hazır olacak. Lakin sinemacıların çoğu dertli, bunu da paylaşmak istiyor. Bu da ele aldıkları temalardan belli. Çünkü bu yılın baskın temaları işsizlik, suç, cinayet, vicdan azabı, aşk, aile dramları, yoksul insan, iletişimsizlik, yalnızlık, hastalık… Dolayısıyla bu yıl beyazperdede pek de iç açıcı hikâyeler izlemeyeceğiz. Ama sanki filmler sayesinde sinema seyircileri Türkiye gerçekleriyle daha fazla yüzleşecek.

32 TÜRK FİLMİ SEYİRCİYLE BULUŞMAYI BEKLİYOR


SONSUZ - 18.09.2009

Cemal Şan
Son yıllarda film çekimine ağırlık veren Cemal Şan, Sonsuz’da üç kanser hastasının hikâyesini anlatıyor. Çekimleri tamamlanan filmde İsmail Hacıoğlu, Şevket Çoruh ve Ferhat Gündoğdu rol alıyor.


ÇINGIRAKLI TOP - 18.09.2009
Egemen Ertürk
Egemen Ertürk’ün bir türlü izleyemediğimiz ilk filmi bu yıl kısmetse vizyona girecek. Görme engelli bir takıma antrenör olan bir eski topçunun hikâyesinin anlatıldığı filmde İlyas Salman, İpek Özkök, Zihni Göktay, Erkan Taşdöğen ve İlhan Mansız rol alıyor.

11′E 10 KALA - 25.09.2009
Pelin Esmer
Oyunadlı belgeseli ile tanınan Pelin Esmer ilk kurmaca filminde amcası Mithat Esmer’in hikâyesinden esinleniyor. Bir koleksiyoncu ile onun kapıcısının yaşadıklarından dar alanda etkili bir Türkiye panoraması sunuyor. Esmer ile Nejat İşler başrolde.


KARANLIKTAKİLER - 2.10.2009
Çağan Irmak
Çağan Irmak, önceki filmlerinde ufaktan mesele ettiği anne – oğul ilişkisini yeni filmi Karanlıktakiler’de enine boyuna masaya yatırıyor. Filmde Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya, Derya Alabora, Rıza Akın, Durul Bazan oynuyor.


KAMPÜSTE ÇIPLAK AYAKLAR - 2.10. 2009
Cansel Elçin
Oyuncu Cansel Elçin’in yönetmen koltuğuna oturduğu filmde, İstanbul’da okumaya gelen Hintli bir genç kızın arkadaşlarıyla yaşadıkları anlatılıyor. Filmde Ezgi Asaroğlu, Türkü Hazer, Binnur Kaya, Altan Erkekli, Berk Hakman ve Cansel Elçin rol alıyor.


ACI - 2.10.2009

Cemal Şan
Cemal Şan’ın çektiği diğer bir film. Erzincan’ın bir dağ köyünde çekilen, dede ile torun arasındaki ilişkiyi anlatan filmde Nesrin Cavadzade ve Erol Demiröz başrolde.


UZAK İHTİMAL - 9.10.2009

Mahmut Fazıl Coşkun
Bir rahibe adayı ile İstanbul’a atanan müezzinin yakınlaşmasını konu eden Uzak İhtimal, şimdiye kadar festivallerde aldığı ödüllerle adını duyurdu. Mahmut Fazıl Coşkun’un yönettiği filmde ödüllü oyuncular Nadir Sarıbacak ile Görkem Yeltan başrolde.


MAZİ YARASI - 9.10.2009

Ersin Pertan
Ani bir ölümle aramızdan ayrılan yönetmen Ersin Pertan’ın son filmi. Nilüfer Açıkalın, Erkan Taşdöğen, Mehmet Çepiç, Algı Eke, Alp Tuğhan Taş’ın rol aldığı film, aldatma, terk edilme, intikam, masumiyet, pişmanlık temalarıyla örülü bir aşk hikâyesini anlatıyor.


KÖPRÜDEKİLER - 16.10.2009

Aslı Özge
İstanbul ve Adana film festivallerinde En İyi Film seçilerek dikkat çeken Köprüdekiler seyyar çiçek satıcısı, dolmuş şoförü ve bir polisin hikâyesini belgeselvari bir anlatımla aktarıp, hayatta ‘altta’ kalan insanların yaşadıklarına ortak ediyor seyirciyi.


NEFES - 16.10.2009

Levent Semerci
Güneydoğu’daki Karabal tepesinde konuşlanmış röle istasyonunu korumakla görevli 40 kişilik timin öyküsünün anlatıldığı filmin çekimlerinin tamamlandığı söyleniyor. Levent Semerci’nin yönettiği, sürekli vizyon tarihi değişen filmi, inşallah bu yıl izleyebileceğiz!

İKİ DİL BİR BAVUL -
Orhan Eskiköy/ Özgür Doğan
Orhan Eskiköy ile Özgür Doğan’ın çektiği İki Dil Bir Bavul yılın sürprizlerinden. Adana’da Yılmaz Güney Özel Ödülü kazanan belgeselde bir Kürt köyüne atanan sınıf öğretmeninin Kürt çocuklara Türkçe öğretme serüveni anlatılıyor.


KISKANMAK - 6.11.2009

Zeki Demirkubuz
Zeki Demirkubuz, Nahid Sırrı Örik’in aynı adlı romanını sinemaya uyarlayıp güzelliği ‘çirkin’ bir kadının gözüyle sorguluyor. Serhat Tutumluer, Berrak Tüzünataç, Nergis Öztürk’ün rol aldığı filmin sezonun en merak edilen yapımlarından biri olduğunu belirtelim.


İNCİR ÇEKİRDEĞİ - 6.11.2009

Selda Çiçek
Selda Çiçek ilk uzun metraj denemesinde Mardin’i mesken tutuyor ve mayına basarak hayatını yitiren bir genç ile ablasının yaşadıklarına odaklanıyor. Çekimleri geçen yıl yapılan filmde Özgü Namal, Derya Durmaz, Barış Çakmak, Turgay Tanülkü oynuyor.


BEŞ ŞEHİR - 13.11.2009

Onur Ünlü
Onur Ünlü yeni filminde polis, tezgâhtar, öğretmen, seyyar satıcı ve 11 yaşında bir çocuğun, ‘yaşamla, ölümle ve aşkla’ iç içe geçen hikâyesini anlatıyor. Bülent Emin Yarar, Şebnem Sönmez, Beste Bereket, Tansu Biçer, Ahmet Rıfat Şungar ve Ege Tanman başrolde.


NEŞELİ HAYAT - 27.11.2009

Yılmaz Erdoğan
Yılmaz Erdoğan, hayatını promosyon kuklası olarak kazanan Rıza’nın trajikomik hikâyesini anlattığı Neşeli Hayat ile seyirci karşısına çıkacak. Erdal Tosun, Sinan Bengier, Ayberk Atilla, Büşra Pekin, Ersin Korkut’un rol aldığı filmin başrolünde Erdoğan var.


BORNOVA BORNOVA - Kasım ayı

İnan Temelkuran
Made in Europe filmiyle dikkat çeken İnan Temelkuran, yeni filminde memleketi İzmir’i mesken tutuyor. Yine bol diyaloglu ve karakterli ‘geveze’ bir film çeken yönetmen, işsizlik, mesleksizlik ve onun yarattığı ruh haliyle ilgili film yaptığını söylüyor.


ORADA - 25.12.2009

Hakkı Kurtuluş/ Melik Saraçoğlu
Bir ilk film… Hakkı Kurtuluş ve Melik Saraçoğlu’nun birlikte yönettiği Orada, bir aile dramını anlatıyor. Büyükada’da çekilen filmde Dolunay Soysert, Sinan Tuzcu, Erol Günaydın, Füsun Erbulak ve Bahtiyar Engin rol alıyor.


KUTU - Aralık ayı

İlksen Başarır
İlksen Başarır ile Mert Fırat’ın senaryosunu birlikte yazdığı ve Başarır’ın yönettiği filmde işitme engelli bir genç ile Call Center’da çalışan kızın aşkı anlatılıyor. Filmde, Fırat, Lale Mansur ve Saadet Işıl Aksoy başrolde.


BUŞRA - Mart 2010

Alper Çağlar
Bahadır Boysal’ın çizgi karakteri Buşra’nın sinema uyarlaması. Mine Kılıç, Tayanç Ayaydın, Çiğdem Batur, Coşku Cem Akkaya’nın rol aldığı, Alper Çağlar’ın yönettiği film, Buşra’nın türbanlı bir karakter olması vesilesiyle tartışma yaratacak gibi…


PUS - Belli değil

Tayfun Pirselioğlu
Tayfun Pirselimoğlu, bol ödüllü Rıza’dan sonra çektiği Pus’ta kamerasını İstanbul’un ‘tekinsiz’ semtlerinden Altınşehir’e çeviriyor ve işçilerin üzerinden yaşamın en sert yüzünü anlatıyor. Başrolde Ruhi Sarı, Mehmet Avcı ve Nurcan Ülger var.

KOSMOS - Belli değil
Reha Erdem
Sinemamızın medarı iftiharı olan Reha Erdem, Kosmos’da mucizeler yaratan bir hırsızın öyküsünü anlatıyor. Sermet Yeşil, Türkü Turan ve Hakan Altuntaş’ın rol aldığı filmin çekimleri kışın Kars’ta tamamlandı.


SOUL KITCHEN - Belli değil

Fatih Akın
Türk sevgilisi Almanya’dan Şangay’a taşınan ve işlettiği Soul Kitchen adlı restoranda işleri pek yolunda gitmeyen Zinos’un, hayatını düzene sokmak için verdiği mücadele… Moritz Bleibtreu, Adam Bousdoukos, Birol Ünel başrolde.


KARS ÖYKÜLERİ - Belli değil
Ankara Sinema Derneği
Ankara Sinema Derneği’nin yapımcılığını üstlendiği, Özcan Alper, Ahu Öztürk, Emre Akay, Ülkü Oktay, Zehra Derya Koç’un Kars üzerine çektiği kısa filmlerden oluşan projenin çekimleri tamamlandı.


KARA KÖPEKLER HAVLARKEN - Belli değil

Mehmet Bahadır
Er Mehmet Bahadır Er, ilk uzun metraj filminde iki varoş delikanlısı Selim ve Çaça’nın şehrin kanunsuzları arasından sıyrılarak yaptıkları sınıf atlama mücadelesini anlatıyor. Filmde Cemal Toktaş, Volga Sorgu ile Erkan Can rol alıyor.


KARABULUT - Belli değil

Theron Patterson
Sekiz yıldır Türkiye’de yaşayan Theron Patterson tarafından çekilen filmde Reha Özcan, Haktan Pak, Yeşim Ceren Bozoğlu rol alıyor. Yıllar önce kaybettiği eşinin ardından oğluyla yeterince ilgilenemediği için vicdan azabı çeken bir babanın hikâyesi…


HAYATIN TUZU - Belli değil

Murat Düzgünoğlu
Murat Düzgünoğlu’nun festival gediklisi filminde Levent Ülgen, Güzin Çorağan, Görkem Kanbolat, Şener Kökkaya, Erol Demiröz rol alıyor. Bitlis’te tekdüze yaşamlarını renklendirmeye çalışan bir ailenin yaşadıkları anlatılıyor.


MERDİVEN ALTI - Belli değil
Nur Akalın
Deha Özer Şenay, Kaan Yılmaz, Şenay Aydın, Ferit Kaya, Metin Yeğin’in rol aldığı filmde, şahit olduğu bir cinayet nedeniyle polis tarafından aranan ve yakalanıp askere gönderilmekten korkan inşaat işçisi Sinan’ın hikâyesini izleyeceğiz.


BARUT - Belli değil

Luk Piyes
Oyuncu Luk Piyes, senaryosunu yazıp yönettiği ve rol aldığı filmde anneleri, babaları tarafından gözlerinin önünde öldürülen iki çocuğun öyküsünü anlatıyor. Jülide Kural, Necmettin Çobanoğlu, Pelin Batu, Şenay Aydın filmin başrolünde.


BABAM BÜFE - Belli değil

Meriç Demiray
Yönetmen Meriç Demiray, Turan Özdemir, Levent Tülek ve Nalan Kuruçim’in rol aldığı filmde, ülkedeki yoksulluğun insanları nasıl çaresizliğe sürüklediğini, trajik bir hikâye üzerinden anlatacak.


BÜYÜK OYUN - Belli değil

Atıl İnaç
Savaş, terör, kadın olmak üçgeninde bir hikâye… Ailesini Irak’ta Amerikan baskınında kaybetmiş bir kızın, Türkiye – Irak sınır dağlarında yaşadıkları anlatılıyor. Suzan Genç, Selen Uçer, Rana Cabbar filmin başrolünde oynuyor.


D - Belli değil

Metin Yeğin
Yazar, gezgin Metin Yeğin, filminde 1988′de siyasi mahkûmların büyük olay yaratan Metris Cezaevi firarının öyküsünü anlatacak. Selim Akgül, Mustafa Diyar Demirsoy, Nebil Sayın ve Turgay Tanülkü’nün rol aldığı filmin çekimleri İstanbul’da yapıldı.


TURQUAZE -

Kaynak: SİNEMALOJİ

Belli değil
Kadir Balcı
Belçika’da yaşayan Kadir Balcı’nın yazıp yönettiği filmde babalarının ölümü sonucu Türkiye’ye dönen bir Türk ailesinin yaşadıkları anlatılıyor. Burak Balcı, Charlotte Vandermeersch, Nihat Alptuğ Altınkaya ve Tilbe Saran rol alıyor.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.