ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

MAGNUM FOTOĞRAFÇISI ALEX WEBB’İN GÖZÜYLE “İSTANBUL”
5-30 EYLÜL 2007
MAC ART GALLERY

Dünyaca ünlü fotoğraf ajansı Magnum Photos üyesi olan Alex Webb, ‘Istanbul: city of a hundred names’ adlı kitabında yer alan çalışmalarıyla Mac Art Gallery’de İstanbul ile buluşuyor.

Alex Webb’in kompozisyonları; İstanbul’a dair mevcut oryantalist kadrajın çok uzağındadır, çünkü Webb’in algıladığı İstanbul, yüzlerce etnik tadın, sayısız farklı geleneğin ve çeşitli sosyal katmanların bir arada yaşadığı, kaostaki düzenin şehridir. Bir fotoğrafçı için oldukça cazip olan İstanbul’un, Webb’in Amerikan müdahalesi sonrası Haiti, Meksika ABD sınırındaki illegal göçmenler vs. gibi diğer projelerinin niteliği düşünüldüğünde ayrı bir yeri ve önemi vardır.

Alex Webb’in kadrajından “İstanbul” fotoğrafları sergisi 5-30 Eylül 2007 tarihleri arasında Pazar hariç hergün 10:00-19:00 saatleri arasında Mac Art Gallery’de görülebilir.

ALEX WEBB

1952 yılında San Francisco’da doğan bağımsız fotoğrafçı Alex Webb, Harvard`d a Tarih ve Edebiyat eğitimi ve ardından Harvard Carpenter Görsel Sanatlar Merkezi’nde fotoğraf eğitimi aldı. 1974 yılında profesyonel olarak gazete ve dergiler için foto muhabirliği yapmaya başlayan sanatçı, 1976 yılında Magnum Ajansı’na üye oldu. 1970’lerin ortalarında Amerika’nın güneyine yöneldi ve küçük kasaba hayatını siyah-beyaz olarak fotoğrafladı. Aynı zamanda Karayip Adaları’nda ve Meksika’da çalıştı. 1979`lardan sonra renkli olarak çalışmaya başlayan sanatçı bu ekole devam etti. Fotoğrafları Amerikan sanatı ve modern fotoğraf üzerine yazılan birçok makaleye konu oldu. Fotoğraflarını sergileyen müzeler arasında Walter Sanat Merkezi, Fotoğraf Sanatı Müzesi, Uluslararası Fotoğraf Merkezi, Whitney Amerikan Sanat Müzesi bulunuyor. Fotoğrafları New York Times Magazine, Life, Geo gibi dergilerde yayınlandı.

Yer: Mac Art Galleriy
Tarihler: 05.09.2007~30.09.2007
Adres: Mim Kemal Öke Cad. Lal Apt. No:23/3-4 Nişantaşı


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000