ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneğince (TÜRKÇEDER) bu yıl "Aynı Dili Konuşuyoruz" sloganıyla sekizincisi düzenlenen Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'nın halk oyunları finali Bursa'da yapıldı.

Kültürpark Açık Hava Tiyatrosu'ndaki final gecesinin sunuculuğunu ünlü türkücü Orhan Hakalmaz yaptı.

Hakalmaz, açılışta yaptığı konuşmada, İskenderun ve Gazze'deki saldırıları kınamadığını, lanetlediğini belirterek, ''Allah, mazlumun ahını aheste aheste çıkaracaktır. Bu gecenin iptal edilip edilmesi yönünde son ana kadar uzun uzun görüşmeler oldu. Ancak bu bir eğlence değil bir yarışma'' dedi.

Finalde, 120 ülkeden finale kalan 12 ülkenin halk oyunları ekipleri yarıştı.

Yarışmacıların kollarına siyah bant takarak sahne aldıkları gecede, Giresun bölgesi oyunuyla Moldova ekibi birinci, Artvin yöresi oyunuyla Endonezya ekibi ikinci, Gaziantep yöresi oyunuyla da Kırgızistan ekibi üçüncü oldu.

DEVLET BAKANI ÇELİK'İN KONUŞMASI

Moldova ekibine birincilik ödülünü veren Devlet Bakanı Faruk Çelik, yaptığı konuşmada, güzel bir gecede kendilerine güzel duygular yaşattıkları için çocuklara teşekkür etti.

"Bu güzel buluşmaların temelinde ilk harcı olan ta uzaktakilere de saygılar sunuyorum, şükranlar sunuyorum" diyen Çelik, şunları söyledi:

"Dünyayı cehenneme dönüştürmeye çalışıyorlar. Sevgiyi, barışı, kardeşliği yetiştirmek için dünyada Türk okullarını açıp emeği geçenlere şükranlar sunuyorum. Niye böyle kılcal damarlarımdan gelerek söylüyorum biliyor musunuz? Gidiyoruz, görüyoruz, yaşıyoruz onun için duygulanmamak mümkün değil, teşekkür etmemek mümkün değil."

Bakan Çelik, şehitlere de Allah'tan rahmet dilerken, yarışmaya katılan çocuklara da ülkelerine döndüklerinde Türkiye'den barış mesajları götürmelerini istedi.

Gecede, sahneleme, sempati, müzik, kostüm, halk ve jüri dallarında da ödüller verildi.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(8)
Kalan karakter : 2000