ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Simon Stephens’in yazdığı, Dotmarsta prodüksiyonu “Punk Rock”, bir grup liseli gencin kimlik arayışını, aile, okul ve aşk üçgeninde yaşadıkları sıkıntıları anlatıyor. Oyunun yönetmeni sinema ve tiyatro oyuncusu Rıza Kocaoğlu ile konuştuk...

Pınar ERBAŞ / HABERTÜRK

-Oyundaki çocukların tam olarak derdi ne?
Bu çocuklar yaşadıkları kente sıkışmışlar. Kendilerine bir çıkış yolu bulmak istiyorlar, gitmek istiyorlar, tıkılı kaldıkları derslikten çıkmak istiyorlar ama yapamıyorlar. Oyundaki gençler henüz 17 yaşında. O yaşta, hayata dair ilk gerçek adımlarını atacakken bu gerilimi yaşamamaları lazım. Bu gerilime var olan sistem sebep oluyor. Bizi çaresiz kılıyor. Hangi yolu seçmemiz gerektiğine, ne yapacağımıza o karar veriyor. Statü kaygısı olan bir sürü insan dolaşıyor ortalıkta. Soru sormayan, kitap okumayan, araştırmayan, sisteme kolayca adapte olup sistem için çalışan bireyler yetiştiriliyor.  Kapitalizmin vahşiliğini görmesinler, bu düzene hizmet etsinler diye eğitilen çocuklar var. Sahnede de kendi yolunu bulmaya çalışan yedi tane çocuk var.  Çıkış yolu ararken her biri diğerine çarpar hale geliyor. Aralarında şiddete  başvuranlar oluyor. Bu bağlamda oyunun isminin “Punk Rock” olması bir  tesadüf değil. Punk, statü kaygısını umursamayan bir felsefedir, kimi zaman  bir yıkımı anlatır. Bir ruh halidir. Yazar Simon Stephens oyunun ideolojisini bu  felsefeden yola çıkarak oturtmaya çalışmış.

-Yabancı bir metni oynuyorsunuz ama bize çok uyuyor.

Açıkçası ben bir metni yabancı ve yerli diye ayırma taraftarı değilim. Ortada bir duygu varsa o iş evrenseldir çünkü. Bu oyunda da sıkışmış bireylerin kendilerine çıkış yolu bulmak adına verdikleri mücadeleyi izliyoruz. Bu durum sadece Türkiye’de değil, birçok yerde yaşanıyor. Çünkü globalizm dedikleri  kelime altında dünya tek renge çevrildi. Artık herkes sıkışmış durumda, her  yerde patlamalar oluyor.

YAZARIN SÖZÜ ÖNEMLİ

-Metni nasıl seçtiniz?

Ben genelde oyunun metinlerin bende yarattığı duyguyla ilgileniyorum.  “Adam ne kadar doğru bir şeyi yakalamış, demek ki bu dünyada hayata aynı  pencereden bakabildiğimiz insanlar var” diyorum. “Benim de kafa   yorduğum meseleleri ne kadar güzel anlatmış.” Dot Tiyatrosu olarak oturmuş bir dilimiz var. Biz oyun yazarının söylediği söze çok önem veriyoruz. O sözlere uyarak bir hikâye anlatmaya çalışıyoruz çünkü. Bunu başarmak için bize katkı sağlayan en önemli unsur oyunculuk. Ele aldığımız hikâyeyi en  çıplak haliyle, iyi oyunculuk performanslarıyla anlatmaktan yanayız. Bu  yüzden çok titiz çalışıyoruz. Bir oyunu ille de 45 günde çıkarmak gibi bir  kaygımız yok. Prova süreleri istedikleri kadar uzayabilirler. Tiyatro olarak  dikkat ettiğimiz bir husus daha var. Çağdaş metinleri oynuyoruz.

Not: Hakan Kurtaş, Tuğçe Altuğ, Mehmetcan Mincinozlu, Gonca Vuslateri, Kaan Turgut, Gözde Kocaoğlu ve Emre Yetim’in rol aldığı, İngiliz yazar Simon Stephens’in yeni oyunu “Punk Rock”, Dolmabahçe G Mall’da Dotmarsta sahnesinde 6 Haziran’a kadar sahneleniyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000