ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

38. Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, 30 Haziran tarihine kadar 600’ü aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Toplam 21 etkinliğin yer aldığı festivalin Aya İrini Müzesi, Arkeoloji Müzesi, Çinili Köşk ve Süreyya Operası gibi klasikleşmiş mekânlarına bu sene Haliç Kongre Merkezi de katlıyor.

Uluslararası İstanbul Müzik Festivali, ilk hafta sonunda müzik eleştirmenleri tarafından “en iyi Schumann yorumcusu” olarak nitelendirilen, Radu Lupu’yu ağırlıyor. Radu Lupu, Mercedes-Benz Türk A.Ş. sponsorluğunda 5 Haziran Cumartesi akşamı saat 20.00’de Aya İrini Müzesi’nde doğumunun 200. yılında Schumann’ın piyano konçertosunu seslendirmek üzere ilk kez Türkiye’de bir konser verecek.

Konserde çağımızın efsane piyanistlerinden Radu Lupu, şef Rengim Gökmen’in yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seyircilere unutulmaz bir Schumann gecesi yaşatırken, konserin ikinci yarısı Gustav Mahler’in 1. Senfonisini yorumlayacak.

1966’da Van Cliburn, 1967’de Enescu International ve 1969’da Leeds International’da birincilik ödülleri alan ve kusursuz yorumlarıyla tanınan ünlü piyanist Radu Lupu, 1995’te “Yılın En İyi Enstrümantal Kaydı” dalında Grammy ve Edison ödülleri kazandı. Romanya’da doğan ve henüz altı yaşındayken piyano eğitimine başlayan Radu Lupu, 12 yaşındayken tamamen kendi bestelerinden oluşan bir programla sahneye çıkarak tüm dikkatleri üzerinde topladı.. Salzburg ve Lucerne gibi seçkin festivallerin vazgeçilmez konuğu Radu Lupu bugüne kadar Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, Royal Concertgebouw gibi dünya çapında saygınlık kazanmış orkestralar ve Karajan, Muti, Barenboim gibi olağanüstü şeflerle çalıştı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000