ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

HABERTURK.COM / Orkun BULUT'UN haberi...

Aya İrini, geçtiğimiz akşam çok anlamlı bir konsere ev sahipliği yaptı. Çağdaş Eğitim Vakfı'nın organizasyonuyla gerçekleştirilen "Sahne Sizin Çocuklar" adlı konserde davetliler Cihat Aşkın eşliğinde sahne alan genç yetenekler ile birlikte davetlilere doyumsuz anlar yaşattı. Başta müzik olmak üzere resim, edebiyat ve diğer kültür sanat alanlarında yetenekli gençleri tespit edip, dünya çapında önemli kültür ve sanat elçileri olması yönünde destekleyen ve ülkemiz ve dünya için nitelikli sanatçı yetiştirmek amacıyla hizmet eden Çağdaş Eğitim Vakfı, Genç Yetenekler Projesi kapsamında geçitğimiz gece Aya İrini'de 'Sahne Sizin Çocuklar' adlı bir konser düzenledi.

Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden genç yeteneklerin eğitimine destek olmak için organize edilen konserde daha önce yurt dışında birçok konserde yurdumuzu başarıyla temsil etmiş yetenekli gençler sahne aldı. Sunuculuğunu Halit Ergenç'in, sanat danışmanlığını ise CAKA'nın kurucusu Cihat Aşkın'ın üstlendiği gecede genç yeteneklere, Şevval Sam ve Yalın Tolga Taviş in orkestra şefliğinde, Samsun Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti. ÇEV Başkanı Prof. Dr. Ahmet Altınel tarafından gerçekleştirilen anlamlı bir açılış konuşmasının ardından usta yorumcumuz Yıldız Kenter'in, Nazım Hikmet'in 'Taranta-babu'ya mektuplar' adlı şiirini seslendirmesiyle başlayan konser gecesi Ruslan ve Ludmilla Uvertürü ve West Side Story'den seçkiler ile devam etti. Genç yetenekler sırayla birer klasik eser seslendirdikten sonra ünlü sanatçıların şarkılarında ustalarla sahnede yer aldılar.

Daha önceden programa katılacağı konusunda söz veren Ajda Pekkan, Işın Karaca ve Keremcem, organizasyona ülkemizin içinde bulunduğu durumdan dolayı ve yaşanan üzücü olaylardan dolayı katılmadıklarını açıklarken sadece Şevval Sam ve Yalın gecede genç yetenekler ile birlikte sahne aldı. Şevval Sam, sahnede başarılı minik piyanist Cem Esen ile birlikte "Ben Seni Sevdiğimi " isimli türküyü seslendirirken , Yalın ise yine minik piyanist Iraz Yıldız ile birlikte "Meleklerin Sözü Var"isimli parçayı seslendirdi. Ajda Pekkan'ın gelmeme sebebini sahneye çıkarak davetlilere duyuran Cihat Aşkın, "Ajda Pekkan hanımefendi "toplumsal duyarlılık "gerekçesi ile geceye katılmadı ama ben buraya gelen herkesi gösterdikleri toplumsal duyarlılıktan dolayı tebrik ediyorum" diyerek süperstar Ajda Pekkan'a göndermede bulundu.

"Genç Yetenekler Projesi 'nin mimari Çev Yönetim kurulu üyesi Berrrin Yoleri'nin organizasyonunu üstlendiği ", KÜSAV (Kültür ve Sanat Varlıklarını Koruma ve Tanıtma Vakfı) ve CAKA (Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları) işbirliği ve Çiğdem Simavi, Caroline Koç, Suzan Sabancı Dinçer'in desteği ile gerçekleşen konserden elde edilecek gelirin tamamı bu genç yeteneklerin gereksinim duydukları enstrüman desteğine, kendilerini geliştirmek üzere ileri düzeyde performans ve yorumculuk becerisi kazandırılmasına yönelik uygulama olan master class programlarına, her yıl çok sınırlı sayıda öğrenci kabul eden Londra Kraliyet Akademisi gibi prestijli okulla kabul gören öğrencilerin (Emre Ergin) orada eğitimlerine devam etmelerini sağlamaları için harcanıyor olacak. Derneğin kurucularından olan Caroline Koç ve Çiğdem Simavi geceye katılamazken teşekkür mektubu ile davetlilere teşekkürlerini ilettiler. Geceye katılan isimler arasında Elif Dürüst, Şirin Yalçın, Revna Demirören, Selahattin-Ayşe Beyazıt, Haldun Dormen, Arzu Sabancı, Feryal Gülman ve Aydan Semker gibi isimler vardı.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000