ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Sanatçılar, Altın Koza Film Festivali'ni erteleyen Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na 'açık mektup' gönderdi.

Bir filmin, eğlence aracı değil,insanların ortak aklına ve vicdanına seslenen, bilgi ve duygu paylaşımına hizmet eden sanat eseri olduğunu ifade eden sanatçılar, Bütün rezervasyonların yapıldığı, filmlerin kopyalarının gittiği, bütün hazırlıkların tamamlandığı şu anda festivali iptal etmek ya da ertelemek hem tartışma ve bilgi alma yollarını tıkayacak hem de insanları terörün en çok istediği şey olan sessizliğe gömecektir." dedi.

Sinema dünyasından 54 isim "Büyükşehir Belediyesi'ne açık mektup" diye yaptıkları açıklamada Adana Büyükşehir Belediyesi'nin "İnsanlar kan ağlarken, biz eğlenemeyiz" diye bir gerekçe sunup Altın Koza Film Festivali'ni ertelediğini hatırlatarak şu görüşlere yer verdi:

"Öncelikle sizin için 'eğlence' olan bu festivalin Adana halkı için yılın en önemli kültür-sanat faaliyeti ve biz sinemacılar için de seyircimizle buluşmak için en önemli vesile olduğunu belirtmek isteriz. Film dünyası üretenleri, göstericileri, seyircileri ve bu seyircilerle üretenleri bir araya getirme görevi olan festivallerle bir bütündür. Üreten insanların seyircilerle bir araya gelerek yoğun olarak filmler ve o filmlerin içeriği hakkında konuşması bir eğlence değil, verimli bir bilgi alışverişidir. Bir film, eğlence aracı değil, sanat eseridir; insanların ortak aklına ve vicdanına seslenir, bilgi ve duygu paylaşımına hizmet eder."

Sinemanın Türkiye ve başka ülkelerde yaşanan acıların neler olduğu gibi birçok durumu gözler önüne serdiği vurgulanan açıklamada,"Bu gözler önüne serme seyircinin yaşanan durumla empati kurmasını sağlar. En önemlisi seyirciye sorular sordurtur. Bu sorular arasında pek tabidir ki içimizi kanatan olaylarla ilgili sorular olacaktır. Bütün rezervasyonların yapıldığı, filmlerin kopyalarının gittiği, bütün hazırlıkların tamamlandığı şu anda festivali iptal etmek ya da ertelemek hem tartışma ve bilgi alma yollarını tıkayacak hem de insanları terörün en çok istediği şey olan sessizliğe gömecektir. Bugünkü ve geçmişteki tüm bu hazin olaylarla ilgili acılar daima içimizdedir." denildi.

CHA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000