ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yüksekova Haber gazetesinin düzenlediği ''Fotoğraflarla Hakkari'' sergisi, Cemal Reşit Rey Konser Salonunda açıldı.

Gazete çalışanları Necip Çapraz, Enver Özkahraman, Emin Sarı, Erkan Çapraz ve Mahir Yıldız'ın objektiflerinden yansıyan yaklaşık 150 fotoğraftan oluşan sergi, 7 Hazirana kadar görülebilir.

Hakkari'nin doğası, kültürü, insan ve yaşam manzaralarını yansıtan serginin açılışına, aralarında Yüksekova Belediye Başkanı Ruken Yetiş ve Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Orhan Erinç'in de bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Gazeteciler sergiyi ve Hakkari'yi şu sözlerle anlattı:

    Biraz da çelişkilerin memleketidir aslında Hakkari. Ne tam doğudur ne de tam güney. Öylesine bir köşesine sinmiş Türkiye'nin. Çelişki dedik ya, aslında tatlı çelişkilerdir Hakkari'yi diğer yerlerden farklı kılan. Halayda sola gidilir mesela, lalesi bile terstir. Ovası da her ova gibi değildir, yüksektir, dağların kentidir. Coğrafyasını ikiye bölen hırçın Zap suyu derin aktıkça bereket gelir kentin damarlarına, lakin ağıtlar da yükselir Zap hırçınlaştıkça. Ve acı bir gerçek: dağlarına ölüm baharla gelir.

Bulutlara erişen karlı doruklarıyla ve yalnızlığıyla, sabır ile büyüdüğü kentin akarsuları gibi coşkun günlere yad etti. Gökyüzü bütün mavi cazibesiyle yeryüzünün bu vahşi kara parçasına aşkını saklamıyordu. Ama nehirlere ve alüvyonsal toprağa kan karışıyordu. Dilini anasından alan coğrafyanın bütün renklerini görebileceğiniz bir şölendir sergimiz.

Önyargısız, çırılçıplak bir cennet karanın kompozisyonudur sergimiz.

Dramı, sevinci, kavgası, kültürü, ekini, çapası, halayı ile yürekleri yüreklerinizle buluşturmanın hikâyesidir sergimiz.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000