ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

17. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nin İsrail’in yardım gemilerine saldırısı ve İskenderun İlçesi’ndeki terör saldırısı nedeniyle ertelendiğinin açıklanması sonrasında tepkiler sürüyor. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) yayınladığı bildiride “Belediyenin ‘İnsanlar kan ağlarken biz eğlenemeyiz’ cümlesiyle festivali erteleme kararını açıklaması gerçek bir talihsizliktir” denildi ve film festivallerini sadece eğlence aracı olarak gören zihniyetin kabul edilemeyeceği kaydedildi.

“SANAT DAYANIŞMADIR”
Sanatın, sinemanın bir dayanışma biçimi olduğunu vurgulayan SİYAD, festivalin ertelenmesiyle Altın Koza’nın “Filistin: Barışa Hasret” bölümünü gerçekleştirme fırsatının kaçırıldığını vurguladı. Bu program çerçevesinde Filistin trajedisini anlatan filmler gösterilecek, “Filistin’de Sinema Yapmak”  başlıklı bir açık oturum gerçekleşecek, Filistinli gazeteciler, film eleştirmenleri ve Kemal Aljarafi, Nasri Hajjaj, Muhammed Sayid, Nawja Najjar gibi sinemacılar da festivale katılacaktı.

FİLM EĞLENCE ARACI DEĞİL”
İçlerinde Semih Kaplanoğlu, Reha Erdem gibi yönetmenlerin de bulunduğu Yeni Sinema Hareketi 50’yi aşkın sinemacının imzaladığı bir açık mektupla erteleme kararını kınadı ve bir filmin eğlence aracı değil sanat eseri olduğunu vurguladı.

“POLİTİK SKANDAL”
Festivali hazırlayan sinema yazarı, yapımcı ve organizatörlerden oluşan 8 kişilik ekip de "festivalin ertelenmesi için bahane arandığını, Altın Koza’nın Adana belediyesi yetkilileri tarafından politik bir skandala dönüştürüldüğünü, en kısa sürede dünya kamuoyundan özür dilenmesi gerektiğini' belirten bir  açıklama yaptı. Özellikle ertelenmesi için bahane aranıyor olması, daha önce de festivalin hazırlıkları devam ederken Adana Film Festivali'yle ilgili çıkan sert eleştiriler basında yer almıştı. Konu hakkındaki şaibelerin ne zaman ortadan kalkacağı ise merak konusu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000