ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bozcaadalılar, 4-6 Haziran arasında Yerel Tatlar Festivali ile herkesi baştan çıkarmaya hazırlanıyor. Festivalin bir tehlikesi var: Adaya ve yemeklerine aşık olup geri dönüş vapurunu kaçırmak isteyebilirsiniz.

Yazı: Heja Bozyel

Adalılar, üzümlerin hasat mevsiminde düzenledikleri şarap tadım festivaliyle Bozcaada'yı iyice popüler hale getirmişlerdi. Bu sene ilk kez düzenlenedikleri Yerel Tatlar Festivali ise yeni bir gelenek yaratıp, ada vapurlarını yine tıklım tıklım dolduracak. “Bozcaada'da ne yenir” derseniz şu kadarını bilmeniz yeterli: Her şeyden önce, burada yediğiniz balıkların, deniz ürünlerinin tadı uzun süre damağınızda kalacak! Hem şimdi tam da mercan ve sinarit mevsimi. Üstüne üstlük bu mevsimde sofrada enginar, taze börülce, taze asma yaprağı da oluyor.

OĞLAK DOLMASI, MAFİŞ TATLISI
Geyikli İskelesi'nde ada vapurunu beklerken başlayan Bozcaada tatilinden kilo almadan dönmek zaten imkansızdır. Ama Yerel Tatlar Festivali'nde kuskus kapama, oğlak dolması, ahtapot, sübye dolması, mafiş tatlısı, pişi ve otlu börekleri yedikten sonra kiloları pek dert etmeyeceksiniz. Bir de adanın kendine has üzümleriyle yapılan şaraplarının tadına bakınca Bozcaada'ya yerleşmeye karar verebilirsiniz! Festivalin tek tehlikesi de bu işte; Bozcaada'nın sokaklarına, rüzgar değirmenlerine, gün batımının izlendiği Polente'ye, denizine, bol yıldızlı gecelerine aşık olduktan sonra şaraplarıyla iyice kendinizden geçip, hemen bir bağ evi satın alma arzusuna kapılmak!

Programda neler var
Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği (BOZTİD) tarafından düzenlenen festivalin programı şöyle:
* 4 Haziran Cuma: Bozcaada Kalesi'nde ev hanımlarının yaptığı yemekler stantlarda ikram edilecek.
* 5 Haziran Cumartesi: Saat 12.00'de yine Bozcaada Kalesi'nde tüm adalı kadınların katkısıyla yapılan yöresel yemekler, ada şaraplarıyla birlikte konukların beğenisine sunulacak. Adaya özgü ahtapot yemeklerinin ve yaprak sarmanın hikayesi anlatılacak. En değişik yemek ve en güzel lezzet yarışmaları yapılacak. Kalede akşam saat 22.00'de Grup Gündoğarken konser verecek.
* 6 Haziran Pazar: Konuklar, katılımcı restoranlarda atölye çalışmalarına katılacaklar; o restoranın en güzel yemeklerini işletme sahibi ve aşçıyla beraber pişirecekler. Öğle yemeğinde de restoranın konuğu olacaklar.

Deniz kestanesi ziyafeti
Pazar günü öğleden sonra konuklar adadan uğurlanırken, iskelede kirpi (deniz kestanesi) ziyafeti olacak. Kirpiler, adanın gençleri ve balıkçıları tarafından o anda denizden çıkarılacak. Bilmeyenlere not: Kirpi, limonlu tuzlu sosla, ekmek ve beyaz şarap eşliğinde çiğ yeniyor. Afrodizyak özelliği olan bu deniz ürününün tadı muhteşem!


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000