ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Sinema sektörünün belki de Bruckheimer’ın ‘Karayip Korsanları’nın tema parkını sanat dalına uyarlamasıyla öğrendiği bir eğlence sektörü var ABD’de. Disneyland’in başı çektiği bu büyük lunapark kıvamındaki mekanların, Universal Studios’un açtığı sinema kültürüne odaklanan versiyonları da mevcut. Universal Studios’un Orlando ayağında 1999’da açılan ‘Macera Adası’nın içinde de Harry Potter’ın tema parkı 18 Haziran’da faaliyet göstermeye başlayacak. İçinde Warner’ın katkısıyla yeniden inşa edilen Hogwarts şehri, seriye uygun aksesuarlar, kütüphaneler ve lokantaların yanı sıra bir de lunapark treni bulunacak. Yani dileyene Harry Potter gibi uçma imkanı da tanıyacak serinin bu yeni pazarlama kolu!

Türkiye’de daha çok Disneyland ve Disney World gibi tema parkları bilinse de aslında şu sıralar sektörün en büyük beş şirketinden biri olan Universal Studios da gelirlerinin bir kısmını böylesi alanlardan kazanıyor. Öyle ki Universal Studios’un ‘Universal Orlando Resort’ ve ‘Universal Studios Hollywood’ adı altında iki tema parkı var ABD kapsamında faaliyet gösteren. aslında bunlar ‘büyük lunapark’ adıyla da anılabilir.

Bildiğimiz Disneyland’in sinema versiyonu Universal Studios’dur

Sözünü ettiğimiz tema parklarının işlevi ise Los Angeles ve Paris’teki Disneyland’de sadece Disney kahramanlarına ayrılan, Disney World’de ise daha farklı alanlara açılan lunapark treni (rollercoaster), tema parkları, simülasyon gezileri (simulator ride), lokantalar ve alışveriş malzemelerini sinema odaklı bir zemine kavuşturmaları. İşte bu doğrultuda da şu sıralar Singapur, Dubai ve Japonya’da da bir şubesi olan bir tema parkı kolu var Universal Studios’un.

ABD’de Orlando’daki resortun Universal Studios Florida ve Island of Adventure (Macera Adası) adlı iki kısmıyla dünyadaki en dikkat çekici ve büyük alanı olduğu söylenebilir. Ama sadece Universal filmlerinin değil, geniş kitlelere hitap eden bütün filmlerin tema parkları var bunların içinde.

Karayip Korsanları’nın çıktığı alan

Aslında tema parkı denince hemen aklımıza Jerry Bruckheimer’ın ticari kafasıyla sinemaya uyarlanan ‘Karayip Korsanları’ geliyor. Öyle ki o da Disneyland’in içindeki bir simülasyon gezisi idi. Ancak bu normal bir şey değil aslında. Zira esas gelenekselleşen, buradan film çıkarmaktan ziyade herhangi bir filmle buraya girmek.

İşte Universal Studios’un bu en büyük merkezinde de 18 Haziran’da dev bir Harry Potter bölümü açılacak. Bunun içinde ise Hogwarts’ın (Harry Potter’ın büyülü şehri) yeniden yapıldığı bir alan, alışveriş malzemeleri, lokantalar ve bir de en önemlisi bir lunapark treni yer alacak.

Harry Potter’ın marka değerini arttıracak bir atılım

Bu devasa proje, Orlando Resort’un içinde 1999’da açılan ‘Macera Adası’nın içinde faaliyet göstermeye başlayacak. Öyle ki bunun için 2007’de J.K. Rowling ve Warner Bros. ile bir anlaşma yapılmıştı. O zamandan beri de çalışmalar sürüyor. Lunapark treninin açılışı için ise yaklaşık bir sene daha süre isteniyor.

Elbette bu durum hem Harry Potter serisinin markalaşmasını ve bir ticari ürün olarak geniş alana yayılmasını sağlayacak, hem de klasikleşen genelde daha eski filmlerin arasına girerek kalitesini ispatlamasına neden olacak.

King Kong’un yerini Mumya aldı!

Öyle ki 1990’da Florida’da ilk açılan Universal Studios’da ‘King Kong’, ‘Jaws’, ‘E.T.’, ‘Geleceğe Dönüş’ (‘Back to the Future’), ‘Deprem’ (‘Earthquake’), ‘Indiana Jones’ ve ‘Cazcı Kardeşler’ (‘The Blues Brothers’) gibi filmlerin tema parkları mevcuttu.

Şimdi bakınca ise ‘Mumya’, ‘4 Boyutlu Şrek’, ‘Beter Böcek’, ‘Jimmy Neutron’, ‘Twister’, ‘Men in Black’, ‘Terminator 2’ gibilerinin sinema piyasasındaki değişimlerle ‘King Kong’, ‘Deprem’, ‘Geleceğe Dönüş’ ve ‘Indiana Jones’ gibi eskiyenlerin yerlerini aldıkları görülebiliyor.

Harry Potter’a klasiklerin yanında özel bir alan

Üstüne üstlük bir de Orlando’da özel macera adası var 1999’dan beri. Zaten Harry Potter’ın tema parkı da orada ikamet edecek. Yanında ise ‘Hulk’ lunapark treni, ‘Örümcek Adam’ tema parkı, ‘Jurassic Park’ tema parkı’, ‘Cat in the Hat’ simülasyon gezisi ve ‘Fantastic Four’ simülasyon gezisi gibileri yer alacak.

Yani ‘ada’ biraz daha genç kitleyi hedefleyen tema parkı, simülasyon gezisi, lunapark treni ya da üç boyutlu gösterilerin merkezi gibi. ‘Harry Potter’ da onların arasına katılacak. Lafın özü markalaşma sürecinde Örümcek Adam, Mumya ve Hulk gibi belki de 50 yıllık çizgi romanların yanına yerleşerek yükselmiş olacak. Zaten böylesi bir tema parkına sahipseniz, ‘merchandising’ (pazarlama) kollarından birini daha harekete geçirdiniz demektir.

Darısı ‘Yüzüklerin Efendisi’nin başına!

Elbette bu yeni tema parkı zamanla yerini başkalarına bırakabilir. Hollywood ya da tüketim toplumu dedikleri de böyle bir şey zaten. Bazı değerleri çabucak unutup hemen yenilerini arıyoruz. King Kong ve Deprem gibi klasiklerin tema parklarının kaldırılmasının da sebebi bu. Ama burada esas en önemli nokta; ‘Harry Potter’ın özel şehrinden bir tane de ‘Universal Studios Orlando Adası’nda olacak olması! Ne diyelim, darısı 2000’lerde çıkış yapan bir başka film olan “Yüzüklerin Efendisi”nin başına!

keremakca@haberturk.com


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000