ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

GAZETE HABERTURK / CEMAL DOĞAN 

Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçıları, psikolojilerinin bozulduğu ve bu nedenle çalışamadıkları gerekçesiyle şef Cumhur Koca’yı üyesi oldukları sendikaya şikâyet etti. Kültür Sanat-Sen Başkanı Yavuz Demirkaya ve Genel Örgütlenme Sekreteri Asım Üner de Kültür Bakanlığı Teftiş Kurulu’na şef hakkında şikâyet başvurusunda bulundu.

MORALLERİNİ BOZUYOR
Sendika Başkanı Demirkaya’nın Koca hakkındaki şikâyet dilekçesinde şu ifadeler yer aldı: “Sanatçılara karşı, aşağılayıcı, mesai arkadaşlarının yanında küçük düşürücü, doğrudan kişiliklerine saldıran sözler sarf ettiği, bu kişilerin özgüvenlerini ve morallerini olumsuz etkilediği yönünde, sanatçı üyelerimizden sendikamıza şikâyetler gelmiştir.”

Sanatçılar, Bakanlık Teftiş Kurulu’nca açılan soruşturma kapsamında ifade verdi. Koca hakındaki şikâyet dilekçesinde, kadın sanatçılara, “Sizler artık menopoz olmuşsunuz, seslerinizi bu yüzden kaybetmişsiniz, İşe yaramıyorsunuz, en iyisi emekli olun” dediği ileri sürüldü. Kadın sanatçıların, “Hep biz mi menopoza giriyoruz. Sizin yaşınız ilerlemiyor mu? Siz erkekler hep aynı yaşta mı kalıyorsunuz?” şeklindeki sözlerinin ardından Koca’nın bu kez erkek sanatçılara dönerek, parmaklarıyla “fındık kadar” işareti yaptığı ve “Tabii canım, erkeklerde de bu kadar rahim var. Ben fizyoloji doktorası yaptım bunları bilirim” dediği de sendikaya ulaşan şikâyet dilekçesinde yer aldı.

BAKANLIĞA ŞİKÂYET EDİLDİ
Sendika, çalışmaların planlanmasından, solist ve kadro seçimine ve izinlere kadar birinci derece Şef Koca’nın sorumlu olduğunu hatırlattı. Sendika’nın Bakanlığa gönderdiği şikâyet dilekçesinde Koca’nın, özellikle bayan sanatçıları odasına yanlarında erkek yoksa yalnız kabul etmediğini ileri sürdü. Sendika şikâyet dilekçesinde şu ifadeler de yer aldı: “Ayrıca, provalar esnasında, bazı sanatçılarla ilgili abartılı yorumlarda bulunup, ‘bu kişilerin sivri uçlu
şemsiye taşıdığı, tehlikeli olduğu, bu yüzden yanında sürekli biber gazı spreyi taşıdığı, herkesin de öyle yapması gerektiği gibi’ tuhaf ve şüpheci sözler sarf ettiği de sendikamıza iletilen bir başka olağandışı durumdur.”

HAMİLE SANATÇIYA İZİN YOK
Bakanlık Teftiş Kurulu’nca soruşturma açılmasına neden olan şikâyet dilekçesinde başka iddialara da yer verildi. Şef Koca’nın çalışmalar esnasında fenalaşan kanser hastası ve düşük yapma riski bulunan hamile sanatçıya izin vermediği anlatıldı. Şef Cumhur Koca hakkında daha önce de bir sanatçıya “hakaret” ettiği gerekçesiyle Ankara 9. Sulh Ceza Mahkemesi’nde açılan dava devame diyor.

"MESNETSİZ VE SEVİYESİZ İDDİALAR"
Koro Şefi Cumhur Koca, hakkındaki iddialara e-posta ile şu yanıtı verdi:

"Görevim, koro şefi olarak Klasik Türk Müziği’ni korumak ve gelecek kuşaklara bozulmadan aktarmaktır. Özellikle Ankara ve diğer illerdeki müzik şahsiyetleri tarafından, şimdiye kadar hiçbir sanatsal ve kişisel anlamda hakkımda olumsuz bir görüş oluşmamıştır. İddialara, devlet memuru olmamdan dolayı cevap vermem doğru değildir. Ancak bu iddialar, son derece mesnetsiz ve seviyesizdir. Araştırıldığında her birinin yanıtı net olarak bulunacaktır.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(21)
Kalan karakter : 2000