ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

2000’lere geldiğimizde 90’ların yükselen türü aksiyonun rafa kalkıp artık çizgi roman uyarlamalarının içindeki yan öğe olarak devreye girdiğine tanıklık ettik. Ancak John Woo’nun getirdiği biçimci yönetmenlik ve koreografi odaklı tür örneklerini temsil eden filmler de üremedi değil. İşte 2000-2010 arasındaki bu safkan ya da stilize aksiyonların en iyi 10 tanesi…

70’lerde sinemaya girse de 80’lerin sonunda ve 90’larda çeşitli formüllerle zirve yapmıştır aksiyon. Bu doğrultuda da her yükselişin bir düşüşü olduğu gibi o da engebeli yollara takılmadan B sınıfına transfer olmuştur. Çünkü artık aksiyon, fantastiğin içinde daha görkemli bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Ancak yine de ajanlık filminin aksiyona kaymasıyla ve John Woo gibi koreografi delisi bir yönetmenin varlığı türün stilize bir alana açıldığı da görülür.

İşte bu belki de adını ‘spagetti aksiyon’ koyabileceğimiz alanın da 10 civarı eli yüzü düzgün örneği üredi 2000’lerde. Bunların çoğunluğunun da video klip yönetmenleri veya çizgi roman uyarlamalarıyla sinemaya giren isimler tarafından üretildiğine tanıklık ettik.

İşte 2000’lerin en iyi 10 aksiyon filmi…

1-Görevimiz Tehlike 2 (Mission: Impossible 2) (2000)

Aksiyon ustası John Woo imzalı bir Görevimiz Tehlike filmi. Elbette ajanlık meselesinin arka planda kaldığı bir yapıya bürünüyor. Tom Cruise’un neredeyse Woo’nun ülkesindeki hit aktörü Chow Yun-Fat edasıyla dövüş, düello ve kaçma sahnelerine abone olduğu eserde Dougray Scott ile Thandie Newton’ın da büyük katkısıyla mitolojik bir aksiyon filmi dokunur. Temponun neredeyse hiç düşmemesi bu türde bir eseri dönemine uygun hale getiriyor.

2-Geçmişi Olmayan Adam (The Bourne Identity) (2002)

Ajan filminin maceradan aksiyona ve hatta zaman zaman politik-gerilime zıplamasına yol açan serinin ilk filminde Doug Liman imzası vardır. Bourne’un herkesten kaçışını anlatan eserde tempo da psikoloji de vardır. Ancak en önemlisi Robert Ludlum’un casusluk romanının üzerine aksiyon gömleğinin giydirilmiş olmasıdır.

3-Kaçış (Running Scared) (2005)

2000’lerin en önemli çıkış yapan yönetmenlerinden olan Wayne Kramer’ın “Vegas’ta Son Sanş”tan (“The Cooler”, 2003) sonraki işi bir aksiyon bombası idi. Başrolünde Paul Walker’ın sıradan bir mafya maşacısını oynadığı, ona ise Vera Farmiga ile Chazz Palminteri’nin eşlik ettiği eser, bir koşuşturmaca üzerine kuruludur. Aksiyonu da zaten bu yüksek tempoya ayak uyduran biçimci yönetmenliği ve efekt yerleştirme zekası ile gelir. Katıksız bir ‘spagetti aksiyon’!

4-Hepsini Vur (Shoot ‘Em Up) (2007)

Sözde Clive Owen’ın o kişiyi canlandırdığı bir ajan filmi. Ancak baştan sona aksiyon koreografileriyle konuşulacak özel bir eser bu. Michael Davis, ilk filminde John Woo’nun ekolünü izliyor. Owen’ın Monica Bellucci ile seks sahnesinde bile tansiyon ön planda!

5-Domino (2005)

Önceki ekolün video klip yönetmenlerinden Tony Scott’un farklı türlerde film çekme aşkı, belki de en çok bu western-aksiyon kırması, bir kelle avcısının hikayesini anlatan eserle uyuştu. Öyle ki Richard Kelly’nin senaryosunu yazıp Keira Knightley, Mickey Rourke, Mena Suvari gibi oyuncuların rol aldığı eserde ne tempo düşüyordu, ne de gerçeklik algısı korunuyordu. Her şey çok fantastik ve kurmaca bir hayat hikayesi, ya da tam gaz aksiyon içindi!

6-Charlie’nin Melekleri (Charlie’s Angels) (2000)

Video klip yönetmeni McG, 70’lerin ünlü TV dizisine 30 milyon doları aşkın para kazandırdığı eser. Böylece aksiyonun artık video klip yönetmenlerinin de elinde olduğunu kanıtlıyordu aslında. 2003’de bir de devam filmi üretilen yapıt, ‘modern aksiyon’ tanımını hak ediyordu. Cameron Diaz, Drew Barrymore ile Lucy Liu’lu melek kadrosu da elbette seksi doku kazandırıyordu bu esere...

7-Wanted (2008)

Profesyonel bir kiralık katilin oğlu olduğunu öğrenen sıradan bir insanın hikayesi. Onun bir klana girip girmeme meselesi ana sorunsal. Ancak Rus yönetmen Timur Bekmambetov imzalı yapıt, daha çok yüksek aksiyon dozajı ve temposuyla bir an bile başından ayrılamayacağımız anlar sunuyor. Modern aksiyon efektleriyle zirve yapıyor. Angelina Jolie, Morgan Freeman ile James McAvoy başrollerde.

8-Tetikçi 2: Yüksek Gerilim (Crank 2: High Voltage) (2008)

Mark Neveldine-Brian Taylor ikilisinin ilk filmi 2006’da çektikleri “Tetikçi”nin (“Crank”) birinci halkası idi. O serinin ikinci ayağı ise orijinalinin üzerinde. Jason Statham’ın canlandırdığı Chev Chelios’un kaçışına odaklanan bu eser, yüksek tansiyon vaat ediyor. Bilgisayar oyunlarında görebileceğimiz düello sahneleri, seks sahnesi ve daha nicesiyle ‘uçmuş’ tanımını hak ediyor. “Koş Lola Koş” ile gelen bilgisayar oyunu estetiği geleneğinin yeni üyelerinden...

9-Zor Ölüm 4 (Live Free or Die Hard 4.0) (2007)

90’ların meşhur serisinin yeni halkasını 2000’lerin çoğu çizgi roman uyarlaması olan, fantastik aksiyonlarına ulaşmak için 110 milyon dolarlık bir bütçeyi farz gören bir eser. Fazla abartılı anlarıyla bir kısım kitleyi hayran bıraktığı söylenebilir. Genel anlamda ise keyifli bir blockbusterdır. Ancak uçak ve araba meseleleriyle çok uğraşan efekt teknolojisi sayesinde konuşulmuştur daha çok. Yönetmenin “Karanlıklar Ülkesi”nin (“Underworld”) arkasındaki Len Wiseman olması da saf aksiyonun çizgi roman uyarlamalarının seviyesine çekilme arzusunu ispatlamıştır.

10-Ölüm Yarışı (Death Race) (2008)

Usta korku yonetmeni Roger Corman'ın 70'lerde yapımcılığını yaptığı "Death
Race 3000" adlı eserin yeniden çevrimi. Ancak bilgisayar oyunu uyarlamaları ile tanıdığımız Paul W.S. Anderson’ın yönetmenlik kariyerinin en iyi filmi diyebiliriz. Hem ‘ölüm’ ile sonuçlanan bir yarış mantığıyla akla “Koşan Adam”ı (“The Running Man”i) getiriyor, hem de tansiyonu çok yükseklere çıkarıp bolca aksiyon ve gerilim tetikliyor. Jason Statham,  Joan Allen ve Tyrese Gibson başrollerde...

keremakca@haberturk.com


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000