ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

"Açılım" sivil girişimcilerle başladı. Önce filminin çekildiği haberi geldi (Yönetmen Mehmet Tanrısever, Nursî'nin hayatını anlatan 'Hür Adam'ı çekiyor), sonra da belgeselinin yapıldığı ('Yolcu' adlı belgesel Kalan Müzik ve Karşı Film yapımcılığında hazırlandı). Şimdi ise Türkiye'de ilk kez bir vali Said-i Nursî külliyesinin açılışını yaptı.

Bitlis'in Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünde yaptırılan 'Bediüzzaman Külliyesi' hizmete açıldı. Said Nursi'nin doğduğu köy olan Nurs'ta yapılan külliyenin açılışına Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, Hizan Kaymakamı Mustafa Adil Tekeli, Said Nursi'nin talebelerinden Abdullah Yeğin, Ahmet Aytimur ve Mehmed Fırıncı, Rusya, Endonezya'dan gelen Müslüman turistler ve Türkiye'nin birçok ilinden gelen vatandaşlar katıldı.

"BU IŞIK DÜNYA VAR OLDUKÇA YANACAK"
Açılış programı Kur'an'ı Kerim okunmasıyla başladı ve ardından dualar edildi. Külliyenin açılış kurdelesini kesen Vali Yılmaz, Bitlis'te vali olmaktan çok büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Külliyenin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Vali Yılmaz, şöyle konuştu:

''Bitlis'te vali olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İnşallah burada olanlar, bizim için de dua ederler. Külliyenin yapımında bizim fazla bir katkımız olmadı, ama destek olanlara teşekkür ediyorum. Buraya sahip çıkacağız. Bu ışık, dünya var oldukça var olacak ve yanmaya devam edecek.''

BÜTÜN KÖYLÜ İNŞAATTA ÇALIŞTI
Külliyenin yapımıyla ilgilenen Hikmet Okur da, külliyede özellikle caminin bulunduğu bölümde yol olmadığı için tüm yükleri katırla taşımak zorunda kaldıklarını ifade etti. Okur, ''Normal koşullarda caminin inşasına 800 bin TL civarında masraf olacaktı. Fakat buradaki köylü, büyük fedakarlık göstererek inşaatta çalıştı. Böylece masrafı 500 bin TL'ye indirdik. Caminin yapımında emeği geçen herkese, bilhassa fedakar iş adamlarına teşekkür ediyorum'' dedi.
Açılışın ardından davetlilere Said Nursi'nin yazdığı küçük el kitapları dağıtıldı.

TÜRKİYE TARİHİNİN TARTIŞMALI İSMİ
Said-i Nursî, yaşadığı dönemde ve ölümünden sonra birçok tartışmaya konu oldu. Milli Mücadele'ye destek veren, ardından Şeyh Sait olaylarıyla ilgili olarak  takibe alınan Nursî, kimileri tarafından bir vatan haini olarak görüldü, kimilerince de İslam alimi olarak kabul edildi. Günümüzde takipçilerine Nurcular ya da Nurcu cemaatler deniliyor. Nurcular, Said-i Nursî'nin Risale-i Nur eserlerini ve bunlarda anlatılan dini fikirleri duyurmayı görev biliyorlar.

İlgili haberlerin linkleri:


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(304)
Kalan karakter : 2000