ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

2000’lerin komedi karnesine baktığımızda alternatif çizgi roman dokusu taşıyan absürd komedilerin baskın çıktığını görebiliyoruz. Bunun yanında Ben Stiller, Adam Sandler, Mike Myers ve Sacha Baron Cohen’in hit olmuş eserleri de damga vurdu bu on yıla. İşte 2000 ila 2009’un sonu arasındaki bu periyodda çıkan en iyi 15 komedi filmi şöyle…

Aslında Wes Anderson’ın sinemaya girip Amerika’nın bağımsız kanıdından alternatif bir çizgi roman estetiği aşılaması absürd komedi geleneğini başlattı. Bunun devamında da “Ghost World”, “Nacho Libre”, “Görkemli Hayatım”, “Tesadüfler” gibi eserler ve bunların yönetmenleri zirveye çıktı bu periyotta. İlginçtir Amerikan Pastası serisi ile devreye giren tuvalet komedisi alanında sadece “Harold ve Kumar White Castle’a Gidiyor” (“Harold & Kumar Go to White Castle”) gibi kaliteli bir örnek verildi.

Daha çok Ben Stiller, Adam Sandler, Sacha Baron Cohen, Jared Hess, Mike Myers gibi isimlerin adını duyduk bu on yılda. Bunların yanında ‘fantastik içerikli’ ilginç komedilerin de dikkat çektiği söylenebilir.

İşte “Vodka Limon” (“Vodka Lemon”, 2003), “Siz, Yaşayanlar” (“Du Levande”, 2007), “Kutsal Direniş” (“Yadon Ilaheyya”, 2003) “Orada Saat Kaç?” (“Ni na bian ji dian”, 2001) gibi sanat sineması başyapıtlarını özellikle dahil etmediğim; “Şıpsevdi” (“The Heartbreak Kid”, 2007), “Garip Bir Aşk Öyküsü” (“Zack and Miri Make a Porno”, 2008), “Ateşli ve Tatlı” (“Sweetest Thing”, 2002), “Bay Deeds” (“Mr. Deeds”, 2002) gibi garip komedilerin de az farkla kaçırdığı listedeki 15 film şöyle sıralandı. Not olarak İngilizce dışındaki dillerdeki komedileri kategori dışı olarak değerlendirdiğimi de ekleyeyim.

1-Tenenbaum Ailesi (The Royal Tenenbaums) (2001)

Alternatif çizgi roman estetiğinin veliahtı. Wes Anderson’ın Amerikan bağımsız sinemasının en özgün ismi olduğunu üçüncü filmiyle daha da iyi kanıtladığı eser. Öyle ki bu o anti-süper kahramanlı filmlerden biri. “Juno” gibilerini de etkilemesi de cabası... Gene Hackman, Luke Wilson, Owen Wilson, Gwyneth Paltrow, Ben Stiller gibi oyuncular başrolleri paylaşıyor bu resimli aile romanında. Ya da ahlaksız bireyler ailesinin portresinde!

2-Lütfen Beni Öldürme (Stranger than fiction) (2006)

Will Ferrell’ın başrolünde oynadığı ciddi bir komedi. Zac Helm’in ustalıklı senaryosundan güç alan eser “Quantum of Solace”ın yönetmeni Marc Forster imzalı. Bir anda kendini bir kitabın içinde bulan, bu dünyadan çıkmak için ise büyük çaba sarfeden sıradan bir adamın öyküsü. Bolca felsefe aşılayan, bunun yanında içinde bir taşlama da barındıran farklı bir ‘yaratıcılık süreci bunalımı filmi’. Ferrell’a Emma Thompson, Dustin Hoffman, Maggie Gyllenhaal ve Queen Latifah eşlik ediyor.

3-Görkemli Hayatım (American Splendor) (2003)

Geçtiğimiz günlerde hayata gözlerini yuman Harvey Pekar’ın özyaşamsal öyküsü. Ancak alternatif çizgi roman estetiği ile haşır neşir olan bağımsız sinemacılar Shari Springer Berman-Robert Pulcini (bizde yakın zamanda vizyona giren “Dadım Aşık” da bu iki isme ait) ikilisi burada bunun dibine gidiyor. Zeki ve yaratıcı bir sosyal hikaye yaratıyorlar. Paul Giamatti’nin başrol performansı da kusursuz!

4-Nacho Libre (2006)

“Napoleon Dynamite” ile dikkat çeken minimalist ve alternatif süper kahraman komedisinin temsilcisi Jared Hess imzalı. Burada estetiğin absürd tarafı ve yan öğeleri ‘Meksikalı bir anti-kahraman’ yaratıyor. Bağımsız sinemanın Örümcek Adam’ı olarak anılabilecek özgün eser. Başrolde Jack Black var.

5-Tesadüfler (I Heart Huckabees) (2004)

Herhalde sinemanın en garip ve özgün komedilerinden biri. Psikolog seanslarıyla, absürd karakterleriyle ve daha nicesiyle Coen Kardeşler’in eserlerini de hatırlatan çok hikayeli bir eser bu. Naomi Watts, Dustin Hoffman, Jason Schwartzman, Isabelle Huppert, Jude Law, Mark Wahlberg başrollerde...

6-Borat (2006)

Yalancı belgesel estetiği ile Kazakistanlı bir TV muhabirinin ABD’ye yani ‘hayal ülkesi’ne gelip Pamela Anderson’a aşık olmasını ele alan bir politik-taşlama. Garip skeçleri, absürd anları, slapstick komediye kattığı boyut ve en önemlisi de Sacha Baron Cohen’in performansıyla dikkat çekerek aile boyu güldüren bir eser. Yalancı belgesel estetiğini TV estetiği ile birleştirmesiyle de teknik açıdan dikkat çekici bir yenilik getiriyor.

7-Tropik Fırtına (Tropic Thunder) (2008)

Savaş filmi parodisi daha önce yapılmıştı ancak bu kadar çılgınca değil. Tamam “M.A.S.H.” var tarihte ama Tom Cruise ve Robert Downey Jr.’nin kimlik ve fizik değiştirdiği karakterler ile Ben Stiller’ın film yıldızı tiplemesini unutmak mümkün mü? Peki o köprü patlama sahnesini? Elbette bu işin altında Stiller var. Yönetmenlik koltuğundaki çılgınlığın müsebbibi de yine o! Özellikle baştaki üç fragmana da dikkat derim!

8-Schmidt Hakkında (About Schmidt) (2002)

Bağımsız sinemanın “Sideways” ile Oscar adayı olmuş yaratıcısı Alexander Payne, ölçülü yönetmenliği ve felsefik dünyasıyla dikkat çeker. Burada da Jack Nicholson’ın canlandırdığı aksi ve yaşlı bir adamın içine düştüğü durumları absürd bir dille ele alıyor. Sosyal bir komedi olarak özetlenebilir.

9-Austin Powers in Goldmmember (2002)

Ülkemizde ‘Avanak Ajan’ olarak bilinen serinin üçüncü ayağı. Bolca 50’ler, 60’lar bulunduran, kitsch ve burlesque gibi kavramları da içeren parodi geleneğini devam ettiriyor. Bunların en önemli motivasyonu ise yazar ve oyuncu Mike Myers’ın becerisi elbette!

10-Mambo Italiano (2003)

Sinemada çok da uygulanmayan sitcom estetiğini devreye sokarken, yapay arka planlardan ve renklerden güç alan bir yapıt. Emile Gaudreault imzalı bu yapıt, Kanada’ya göç eden bir İtalyan ailesinin içinde yaşananları ele alan bir kültür farkları komedisi. Tutucu ailenin eşcinsel olduğunu itiraf etmesiyle ya da edememesiyle birlikte yaşananlar, absürd bir tonla anlatılıyor.

11-Tezgahtarlar 2 (Clerks 2) (2006)

90’ların diyalog komedisinin ustalarından ve ürettiği karakterleriyle dikkat çeken bağımsız sinema motoru Kevin Smith’in kült filminin ikinci ayağı. Jay ve Silent Bob’un Tezgahtarlar’la girdiği mücadele ve özellikle atlı bekarlığa veda partisi dikkat çekici! Rosario Dawson eklentisi de önemli elbette...

12-Uyduruk Bir Öykü (Tristram Shandy: A Cock & Bull Story) (2005)

Laurence Sterne’in postmodern ve bozucu romanının aynı yapıdaki uyarlaması. ‘Babalar ve oğullar’, ‘karılar ve kızlar’ ve ‘boğalar ve penisler’le ilgili bir hikaye olarak anılan eser ünlü İngiliz komedi oyuncusu Steve Coogan’ın gerçek hayatı ile kurmaca dünya arasında gidip gelmesiyle bir absürdlük salgılıyor. Serbest bir uyarlamaya dönüşüyor.

13-Acemi Öğrenci Avcı Öğretmen (School for Scoundrels) (2006)

Durum komedilerinde ‘çekişme’ mantığını daha önce “Kirli Çürük ve Adi” (“Dirty Rotten Scoundrels”, 1988) gibi bir klasik kazandırmıştı alana. 2000’lerde ise bu film ile beraber belki de “Üvey Kardeşler” (“Step Brothers”, 2008) anılabilir. Burada kendisini eğitmesi için bir okula giden Jon Heder’in canlandırdığı karakterin, kız arkadaşını tavlayan öğretmeni (Billy Bob Thornton) ile girdiği mücadele anlatılıyor. ‘Komedi çekişmeden doğar’ın tanımını yapıyor “Acemi Öğrenci Avcı Öğretmen”!

14-Zor Baba Serisi (Meet the Parents-Meet The Fockers) (2000-2004)

2000’lerin en önemli durum komedisi keşfi. ‘Austin Powers’ serisi ile de dikkat çeken Jay Roach yönetmenlik koltuğunda. John Hamburg-Jim Herzfeld ikilisinin beyninden çıkan senaryonun tespitleri ise üst düzeyde. Aslında ‘babası ile evleneceği adamı tanıştıran kızın öyküsü’ olarak özetlenebilir. İkincisinde ise tam tersi söz konusu. Ancak Robert De Niro, Ben Stiller, Dustin Hoffman, Owen Wilson, Teri Polo gibi isimlerin karakterlerine uyumları ve Jinx adlı köpek önemli mizah malzemesi sunuyor. Serinin üçüncüsü de bu yılın sonlarına doğru sinemalarımızda olacak.

15-Müzede Bir Gece (Night at the Museum) (2006)

Akla 90’lar çekilen “Jumanji”yi getiren bir fantastik komedi. Bir gece müzede sergilenen her şeyin canlanmasıyla yaşananlar eğlenceli bir maceraya dönüştürülüyor. Başrolde Ben Stiller var. Ancak onun yanındaki Owen Wilson, Robin Williams gibi oyuncular mizaha birinci sınıf katkıda bulunuyorlar. Yönetmenlik koltuğu ise komedileriyle dikkat çeken Shawn Levy’e emanet edilmiş.

keremakca@haberturk.com


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000