ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

GAZETE HABERTÜRK / MEHMET ÇALIŞKAN

'Çoğunluk', 47. Altın Portakal Film Festivali’nde “En İyi Film”, “En İyi Yönetmen”, “En İyi Erkek Oyuncu” olmak üzere üç ödül kazandı. Seren Yüce’nin yönettiği, Bartu Küçükçağlayan, Esme Madra ve Settar Tanrıöğen’in başrollerini paylaştığı film, ödül töreninden sonra hakkında en çok konuşulan, en çok yorum yapılan film oldu. 21 yaşındaki Mertkan’ın Kürt kızı Gül ile tanışmasından sonra değişen hayatını konu edinen “Çoğunluk”, ayrımcılık eleştirisiyle dikkat çekti. Filmde Gül ve Mertkan’ın acemice sevişmeleri ise izleyiciler tarafından konuşulan sahnelerden biri oldu. Peki “Çoğunluk”un yönetmeni bu konuda ne diyor?

SEREN YÜCE: 'GEREKLİ BİR SAHNEYDİ'
“Filmin gerçekçiliği için gerekli bir sahneydi. Cesaret gerektiren bir sahne miydi? Evet, cesaret gerektiren bir sahneydi. Ne var ki, bu cesareti sadece biz göstermedik. Bu cesaretin sadece tarafımdan gösterildiğinin düşünülmesini istemeyiz. Çünkü başka filmlerde de konunun gerçekliğini yansıtabilmek için benzer sahneler çekildi ve çekilmeye devam edecek. Ayrıca biz filmin tamamının algılanmasını, yorumların bu yönde yapılmasını tercih ederiz. Çünkü filmimizin hikâyesinin de, çekilmesinin de, oynamasının da cesaret gerektirdiğini düşünüyorum. Filmimiz Antalya’da özellikle orta sınıf eleştirisi olması açısından, senaryo anlamında tartışıldı ve değerlendirildi, biz de filmimiz istediğimiz bir noktadan değerlendirildiği için çok mutlu olduk.”

MEHMET AÇAR (Gazete HABERTÜRK yazarı ve sinema eleştirmeni)
'CESARETLERİ NEDENİYLE KUTLAMAK GEREK'

Söz konusu sahnenin bu kadar çok konuşulmasının nedeni, yönetmen Seren Yüce’nin alışageldiğimiz “maskeleme”, “ima etme” ve “hissettirme” gibi trükleri kullanmamasıdır. Sevişme sahneleri son yıllarda hep aynı erotik klişelerle, gerçeklikten uzak çekiliyor. Burada ise cinsel ilişkinin bitmesinin ve erkek oyuncunun kadrajdan çıkmasının ardından beklendiği gibi plan kesilmiyor, kamera yerini değiştirmiyor ve Gül karakterinin cinsel organı görünüyor. Bu gerçekçi sahnenin konuşulmasının bir başka nedeni de, Türk sinemasının son yıllarda giderek muhafazakârlaşması ve bu tür sahneleri tümüyle unutmasıdır. Bu süreçte otosansür artıyor ve oyuncular, bu tür sahnelerde oynamaya korkuyor. Böyle bir ortamda, genç oyuncu Esme Madra’yı gösterdiği cesaretten ötürü öncelikle kutlamak gerektiğine inanıyorum.

SEVMEYİ BİLMEYEN ERKEĞİN BENCİLLİĞİ
Öykü gerektiriyorsa bu tür sahneler yazılmalı ve çekilmeli diye düşünüyorum. Bazen karakterleri tanıyabilmek, aralarındaki ilişki hakkında fikir sahibi olabilmek için senaryo yazarları sevişme sahnelerine ihtiyaç duyar. “Çoğunluk” filminde de iki gencin cinsel ilişki sahnesi, film için gerekli bir sahne. Bu sahnede iki karakterin henüz gerçek anlamda sevişemedikleri, sadece cinsel ilişki kurabildikleri vurgulanıyor. Sahneyi analiz edersek, yönetmen erkeğin bencilliğini ve kızın da bu bencillikle henüz mücadele edemeyecek bir konumda olduğunu gösteriyor. Bu sahnedeki durum, filmin de temel meselesi. Mertkan mahalledeki ve evindeki erkek kültürünü aşıp, sevgilisiyle eşit seviyede bir ilişki kurmaktan çok uzak...

  • Altın Portakal
  • Bartu Küçükçağlayan
  • Çoğunluk
  • Esme Madra
  • Seren Yüce
  • Settar Tanrıöğen

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000