ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

10 yıl önce Paris'te hayatını kaybeden Ahmet Kaya'nın hayatı belgesel oldu. 'Hani Benim Gençliğim' şarkısından esinlenilerek çekilen 'Uçurtmam Tellere Takıldı' adlı belgeselin yönetmenliğini Ümit Kıvanç yaptı.

Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya belgeselin oluşması için ortamın olgunlaşmasını beklediklerini belirtti. Kaya, belgeselde, bir sanatçının medya gücü kullanarak halka nasıl başka türlü gösterildiğinin görüleceğini belirterek, "Bir sanatçıyla ilgili sekiz sütuna atılan başlık gördük, tüyler ürperticiydi." dedi.

'UÇURTMA SONSUZLUĞA UÇAMADI'
Gülten Kaya, yapımcılığını üstlendiği, Ümit Kıvanç'ın ise yönetmen koltuğuna oturduğu, Ahmet Kaya'nın hayatını anlatan 'Uçurtmam Tellere Takıldı' belgeselinin isminin hikayesini şu ifadelerle anlattı: "Hani Benim Gençliğim isimli şarkısından alıntıdır bu isim. Ahmet Kaya'yı da çok ifade ediyor. Abim Yusuf Hayaloğlu, 12 Eylül'den sonra 'bir kuşağın uçurtması tellere takılmıştı' diyerek şarkının sözlerini yazmıştı. Geriye dönüp baktığımızda da yarım kalmış bir hayattan söz ediyoruz. 43 yaş, çok genç bir yaş. Fakat bu ülkenin bir sanatçısına yaptığı kıyım yüzünden en verimli çağında Ahmet aramızdan ayrıldı. Dolayısıyla uçurtma sonsuzluğa uçamadı. Bu yüzden belgeselin adının bu şekilde olmasını uygun bulduk."

'GİZLİ AHMET KAYA DİNLİYORLAR'
Gülten Kaya, ülkemizde Ahmet Kaya'yı anlamak isteyenlerin onu çok iyi anladığını ama anlamak istemeyenlerin de gizli gizli Ahmet Kaya dinlediğini belirtti. Gülten Kaya:

"Ahmet'i anlaması gerekenler anladı ama ısrarla anlamak istemeyenler var. Onlarında gizli gizli Ahmet Kaya dinlediğini düşünüyorum. Bırakalım en özgür alan olan sanatı normal insanların bile standardize edildiği ülkede yaşıyoruz. 10 yılda bir darbeler olduğu için korkular oluşturulmuş. Her şey halim selim kendi halinde giderken, Ahmet kaya gibi insanlarda, tanıklıklarını korkmadan dile getirince, bu portre bu ülkeye fazla geldi ve o portrelerin bu ülkede çoğalmasını istemediler." dedi.

'BAŞBAKAN'IN AHMET KAYA İÇİN AĞLAMASI İNSANİDİR'
Gülten Kaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şiir okuması yüzünden hapse girmeden önce Kazlıçeşme'deki Cumhuriyetin 75. yıl konserine katılan Ahmet Kaya'nın Erdoğan'ın yanında yer almasıyla ilgili de şunları söyledi:

"Oradaki özne sayın Başbakan olmasın diyelim ki, sayın Devlet Bahçeli olsun Ahmet Kaya aynı şeyleri söylerdi o gece. Ben onun eşi olarak Ahmet Kaya ile ilgili en çok bu demokratik duruşun doğru algılanmasını istiyorum. Yıllar geçtikten sonra Sayın Başbakan'ın, görüntüleri izlerken muhtemelen mağdur edildiği yıllara döndü ve duygulandı ağladı. Ağlamasını bile sorgulayanlar oldu. Bu ülkede bari gözyaşını sorgulamasınlar artık. Başbakan'ın orada ağlaması çok insanidir ve buna dokunulmasın en azından. İyi ki, ağlayabilen bir Başbakanımız var bu insani noktalara dokunmamak gerekiyor. Başbakan'ın Ahmet Kaya ile ilgili ağlaması, ne gibi politik bir artı kazandırabilir kendisine. Ana muhalefet liderinin söyledikleri bu anlamda vahimdir. Bu sorgulamaları saçmalık olarak görüyorum."

'Uçurtmam Tellere Takıldı' belgeseli, 11 Aralık'da bir defa olmak üzere özel bir geceyle gösterimi yapılacak.

CİHAN

  • ahmet kaya
  • belgesel

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(9)
Kalan karakter : 2000