ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Genelde bir evliliği ya da uzun süreli ilişkiyi bozmak için devreye giren ‘yasak aşk’ı ele alan ‘yasak ilişki filmi’, sürekli tartışmalarla çalkalanan bir alandır. İlişki filmlerinin alt-formülü olarak sürdürdüğü tarihsel yolculuğunda 1940’lardan günümüze uzanan geniş bir skalada, farklı türlerin içinde karşımıza çıkmıştır. Ahlaki, toplumsal, politik ve psikolojik açıdan tartışmalı konseptin sinemada iz bırakmış örneklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

1943 yılında Luchino Visconti’nin sinemaya soktuğu bunun devamında ise Fransız Yeni Dalgası’nın el attığı ‘ilişki filmi’ konsepti, Antonioni’den Bergman’a uzanan geniş bir çerçevede usta yönetmenlerin arasında kendine yer bulmuştur. Ancak ilişki filmlerinin de belli formülleri vardır. Bunlar arasında özellikle ‘yasak ilişki filmi’, ‘cinsel ilişki filmi’ (Bkz. “Duygu İmparatorluğu”), ‘üçlü ilişki filmi’ (Bkz. “Jules ve Jim”), ‘küçük-olgun ilişkisi filmi’ (Bkz. “The Graduate”), ‘cinsel fantezi filmi’ (Bkz. “Lulu’nun Yaşları”), ‘noiresk ilişki filmi’ (Bkz. “Maç Sayısı”), ‘ensest filmi’ (Bkz. “Fool for Love”) , ‘cinsel arayış filmi’ (Bkz. “Randevu”) ve ‘seks oyunu filmi’ (Bkz. “Crash”) gibileri öne çıkar.

Bu noktada ‘yasak ilişki filmi’ kavramının dünya sinemasında daha aktif ve tabiri caizse kaşarlanmış olduğunu söyleyebiliriz. Zira bunların arasında eleştiri oklarını en az üzerine çekenidir incelediğimiz alan. Aslında İtalyan ve Fransız sinemasının ahlaki sorgulamasını üst sınıf üzerinden yapmasıyla devreye giren bu ‘sansür’ karşıtı kavram, devamında kendine başka yönetmenlerin evreninde de yol bulmuştur. İlk olarak İtalya’da Luchino Visconti ve Michelangelo Antonioni gibilerinin elinde büyüdükten sonra Fransa’dan Eric Rohmer ve Louis Malle’ın ‘Yeni Dalga’ temsillerine transfer olmuştur.

Onun devamında 70’lerin Fransız sineması ekolünden yönetmenlerin uğrak noktasına dönüşmesinin yanında, İngiliz kostümlü dramalarının içine sızmış, ‘queer cinema’ eğiliminde temsil edilmiş, İspanyol sinemasının pembe dizi dokulu dünyasında yer bulmuş bir alan haline gelmiştir. Şimdilerde ise fazlasıyla Amerikan bağımsız sinemasından çıkan genç yönetmenlerin uğrak noktasına dönüştü. Ancak halen İtalyan, Fransız ve İspanyol arka planını kaybetmeden yoluna devam ediyor.

İşte genelde bir evliliği bozan ‘yasak aşk’ meselesine odaklanan ‘yasak ilişki filmi’nin sinema tarihinde verdiği en akılda kalıcı 15 film şöyle:


 


keremakca@haberturk.com

 

  • Kerem Akça

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(16)
Kalan karakter : 2000