ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bu hafta John Carpenter’ın ilk gotik korku filmi “Koğuş”un vizyona girmesini fırsat bilerek sinema tarihinde bu çok önemsenmeyen alana bakış attık. Atmosfer, ruh hali, katilsizlik ve daha nice beklenmedik öğeyle örülü bu eserler arasından 10 film çıkarmak zor olmadı.

Sinemada bazı tanımlar ya da kavramlar sürekli karıştırılır. Gotik korku filmi de bunlardan biridir ve bir alt türden ziyade sürekli gotik edebiyat ve gotik mimari ile aynı anlamda kullanılır. Sinemanın, Dracula ve Frankenstein gibi gotik edebiyat ürünlerine başvurmasına karşın, esasen içinde bulundurduğu alt tür daha farklı bir şeydir. Mimarinin ise bundan önceki yüzyıllardan bu kavramlara fazlaca katkı bıraktığı keskin bir gerçektir.

Korkuda ‘gotik’ aslında onların toplamından gelen ‘atmosfer’ ve ‘tedirgin edici mekan’ üzerinden yürüyen, bir karakterin hayal-gerçek arasında kalmasına odaklanan bir alan. Bu konsept içinde de genelde ana karakterin gözünden farklı alt türlerin içinde gezmemize olanak tanıyan bir yapı sunarken, sürpriz olgusunu merkezine yerleştirmeyi tercih eder. Ancak bu noktada psikolojik-gerilim ile karıştırılmaması da şarttır. Eğer ‘doğaüstü’ öğeler taşınan bir durum yok ise o alt tür ürünü bu türe kayar. Örneğin Roman Polanski’nin şehir üçlemesinin içindeki eserler böyledir.

Gotik korkunun sinema tarihinde en çok bilinen ya da kendini en geniş kitleye duyurmuş örnekleri “Rebecca”, “Büyü” (“Don’t Look Now”), “Cinnet” (“The Shining”, 1980) ve “Zindan Adası”dır (“Shutter Island”, 2010) aslında. Ancak Stanley Kubrick ve Martin Scorsese, bu konuya hakim isimler olmadığından yaptığım değerlendirmede onların eserlerini dışarıda bıraktığımı belirteyim. Zira bu alan ‘iyi çekilmiş mükemmelliyetçi filmler’e değil, konseptin ruhuna uyan dingin, atmosfer odaklı ve tekinsiz bir tona ihtiyaç duyar. Lafın özü o eserler genel kitleye göre alt türün yontulmuş halini sunarlar.

Sinema tarihinin en iyi 10 gotik korku filmi için TIKLAYINIZ...

keremakca@haberturk.com

  • gotik
  • John Carpenter
  • Kerem Akça

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000