SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

2000’lerin en iyi Fransız filmleri

26 Haziran 2011 Pazar, 12:27:45Güncelleme: 27 Haziran 2011 Pazartesi, 10:50:21

Kerem Akça, son 10 yılın en iyi 20 Fransız filmini seçti

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
2000’lerin en iyi Fransız filmleri Sonra Oku

Geçen hafta vizyona giren “Mutlu Azınlık”, altın dönemini 60’larda yaşayan Fransız sinemasının 2000’lerde de ‘kaliteli ürünler’ verdiğini hatırlamamızı sağladı. Özellikle de bu devrede ortaya çıkan ‘Üçüncü Fransız Yeni Dalgası’nın genç ve vasıflı yönetmenlerinin işleri listemizin tamamlanmasına büyük katkı yaptı. Peki bu ürünler, 50 sene önce sinema tarihini değiştiren esas Fransız Yeni Dalgası’nın çıkarımları kadar iz bırakacak mı sizce?

Fransa sahillerine doğru yolculuğa çıktığımızda, bir sinemasal tablo gözümüzden kaçmaz. O da 1960’da devreye giren Fransız Yeni Dalgası’nın etkisini yitirmesinden sonra ‘Fransız sanat filmi’ algısını çıkar olarak kullanan ağır tempolu ve sıkıcı festival filmlerin tarihsel süreci belirlediği gerçeğidir. Ancak buna 80’lerdeki İkinci Fransız Yeni Dalgası’nın ardından, 2000’lerde de 98’de ortaya çıkan Üçüncü Fransız Yeni Dalgası cevap vermiş gibi gözüküyor.

20 filmlik listemize ise bu ikinci eğilime mensup Gaspar Noé, Christophe Honoré, Phillippe Grandrieux, Arnaud Desplechin, Anthony Cordier gibi yönetmenlerin eserlerinin yanı sıra François Ozon, Jean-Pierre Jeunet, Bruno Dumont gibi kendi yolunu çizen auteur sinemacılar da damga vurdu. Tabii hala işlevlerini sürdüren yıllanmış ustaların filmleri de toplama dahil olurken, ‘animasyon’ ve ‘korku’ sinemasındaki yükseliş ikişer ürünle hakkını buldu.BU HABERİN 3 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER