ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bu ay “Julia’nın Gözleri” ve “Yağmuru Bile” gibi sezonun akılda kalan İspanyol filmlerinin vizyona girmesini fırsat bilerek, ülke sinemasını masaya yatırdık. Franco rejimi sebebiyle ‘sansür’le boğuştuğu için 1970’lerin sonunda anca kendine gelebilen İspanyol sinemasının çıkardığı en önemli 20 filme aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İspanyol sinemasını aslında sessiz dönemde Bunuel-Dali ikilisinin katkısıyla oluşturduğu ‘gerçeküstücülük akımı’, aradaki Franco rejimi içinde mücadele veren yönetmenler, 70’lerde sansüre-savaşa karşı bir duruş sergileyen kişisel politik-dramlar, 80’lerde erotizm, pemde dizi dokusu ve absürt öğelerle yeşeren bir jenerasyon ve 90’ların sonunda korku-bilimkurgu alanındaki ileriye dönük atılımla anabiliriz.

Bu doğrultuda sırasıyla Luis Bunuel (çoğu filmini Fransa’da çekse de onun filmlerini de listeye dahil ettik), Juan Antonio Bardem, Carlos Saura, Victor Erice, Pedro Almodovar, Bigas Luna, Vicente Aranda, Julio Medem, Alejandro Amenabar, Paco Plaza ve Jaume Balaguero isimlerinin öne çıktığı bir ülke sinemasından bahsedebiliriz. Elbette tek film ile veya ilk filmleri ile dikkat çeken bir kısım ‘özgün’ sinemacı da mevcut.

İşte bu kendine belli bir kimlik belirleyemese de ‘psikolojik evren’, ‘pembe dizi estetiği’, ‘eşcinsel okumalar’, ‘gerçeküstücü dünya’, ‘erotizm’ ve ‘melodram’ ile akla gelen sinemanın önde gelen filmleri şöyle:

 

  • Kerem Akça

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(6)
Kalan karakter : 2000