Sinema tarihinin en iyi İspanyol filmleri

Kerem Akça, en iyi 20 İspanyol filmini seçti

30 Temmuz 2011 Cumartesi, 11:47:11Güncelleme: 14:14:30
Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Habertürk'e facebook veya
twitter hesabınızdan hızlı bağlantı yapabileceğiniz gibi e-posta hesabınızla da  yeni üyelik yapabilirsiniz.
Sinema tarihinin en iyi İspanyol filmleri Sonra Oku

Bu ay “Julia’nın Gözleri” ve “Yağmuru Bile” gibi sezonun akılda kalan İspanyol filmlerinin vizyona girmesini fırsat bilerek, ülke sinemasını masaya yatırdık. Franco rejimi sebebiyle ‘sansür’le boğuştuğu için 1970’lerin sonunda anca kendine gelebilen İspanyol sinemasının çıkardığı en önemli 20 filme aşağıdan ulaşabilirsiniz.

İspanyol sinemasını aslında sessiz dönemde Bunuel-Dali ikilisinin katkısıyla oluşturduğu ‘gerçeküstücülük akımı’, aradaki Franco rejimi içinde mücadele veren yönetmenler, 70’lerde sansüre-savaşa karşı bir duruş sergileyen kişisel politik-dramlar, 80’lerde erotizm, pemde dizi dokusu ve absürt öğelerle yeşeren bir jenerasyon ve 90’ların sonunda korku-bilimkurgu alanındaki ileriye dönük atılımla anabiliriz.

Bu doğrultuda sırasıyla Luis Bunuel (çoğu filmini Fransa’da çekse de onun filmlerini de listeye dahil ettik), Juan Antonio Bardem, Carlos Saura, Victor Erice, Pedro Almodovar, Bigas Luna, Vicente Aranda, Julio Medem, Alejandro Amenabar, Paco Plaza ve Jaume Balaguero isimlerinin öne çıktığı bir ülke sinemasından bahsedebiliriz. Elbette tek film ile veya ilk filmleri ile dikkat çeken bir kısım ‘özgün’ sinemacı da mevcut.

İşte bu kendine belli bir kimlik belirleyemese de ‘psikolojik evren’, ‘pembe dizi estetiği’, ‘eşcinsel okumalar’, ‘gerçeküstücü dünya’, ‘erotizm’ ve ‘melodram’ ile akla gelen sinemanın önde gelen filmleri şöyle:

 Sinema tarihinin en iyi İspanyol filmleri...

 

Kültür-Sanat Haberleri

Tüm Kültür-Sanat Haberleri