ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Nemrut Dağı’ndaki kazı çalışmalarına katılan Alman araştırmacı Dr. Lothar Carlowitz’in, 1965 yılında çektiği Nemrut kazılarına ait görüntü ve fotoğraflar, Almanya’nın Berlin kentindeki bir bitpazarında bulundu.

Türk koleksiyoner Tuncay Demirtaş, Berlin’deki bitpazarında gezinti yaptığı sırada, üzerinde Türkiye yazan fotoğraf, dia ve 16 milimetre çapındaki filmleri gördüğünü söyledi. Filmleri ve diaları satın aldığını ifade eden Demirtaş, daha sonra baskısını yaptırdığı dialarda, Nemrut Dağı’ndaki heykeller ve kazı çalışmalarına katılan köylüler ile 1965 yılına ait İstanbul fotoğraflarına rastladı.

"Almanya’da Nemrut Dağı’nın kazı fotoğraflarını görünce çok şaşırdım" diyen Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu fotoğrafları daha önce basılı olarak hiç görmemiştim. Dağda bulunan mezar alanları ve heykellerin ortaya çıkarılışlarını gösteren bu fotoğrafları çeken kişinin, kazılara katılan Dr. Lothar Carlowitz olduğunu belirledim. Filmlerde ayrıca, İstanbul ile ilgili çok ilginç karelere rastladım."

1950 yılında Profesör Karl Dörner başkanlığındaki Türk-Alman ekibi tarafından çalışmalar yapılan Nemrut Dağı’nda, 1989’dan itibaren Prof. Dr. Sencer Şahin çalışma yapmıştı.

AA

  • Nemrut Dağı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(29)
Kalan karakter : 2000