ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Yönetmen Kathryn Bigelow’un Usame Bin Ladin’in ölümüyle sonuçlanan operasyon üzerine çektiği film, ABD’de tartışmalara yol açtı. Cumhuriyetçi Parti’nin önde gelen üyelerinden Temsilciler Meclisi’nin iç güvenlik komitesi başkanı Peter King, Başkan Barack Obama yönetiminin, gizli bilgileri yapımcılara sızdırdığına yönelik haberlerle ilgili inceleme başlatılmasını istedi.

Peter King, talebini Beyaz Saray’ın böyle bir filmin Başkan Obama’nın popülerliğini artıracağını umduğunu söyleyen bir habere dayandırdı. New York Times Gazetesi’nde yayımlanan haber, yapımcıların operasyona ilişkin bilgilere “üst düzey erişim” imkânına sahip olduğunu yazıyordu. Beyaz Saray ise haberi ve King’in iddialarını “gülünç” olarak niteledi.

FİLM SEÇİM YATIRIMI MI?
Basında çıkan haberlerde, 2012 Başkanlık seçimlerinden bir ay önce gösterime girmesi planlanan filmle Obama yönetiminin oy toplamayı amaçladığı iddia edilmişti. 11 Eylül 2001 saldırılarının ardından, önce Afganistan daha sonra da Pakistan’da 10 yıl boyunca Amerikan askerlerinden saklanmayı başaran Bin Ladin’in öldürülmesi, ABD Başkanı Obama’nın popülaritesinin artmasına neden olmuştu.

EN İYİ YÖNETMEN OSCAR’INI ALAN İLK KADIN: KATHRYN BIGELOW
2010 yılında En İyi Film Oscar’ını alan “Ölümcül Tuzak” (The Hurt Locker), yönetmeni Kathryn Bigelow’a da Oscar kazandırmıştı. En İyi Yönetmen Oscar’ını kazanan ilk kadın olan Bigelow, teşekkür konuşması sırasında ödülünü ABD için görev yapan bütün üniformalılara adadığını söylemişti.

1951 doğumlu Bigelow, kariyerinin ilk dönemlerinden itibaren kadın yönetmenlerin pek girmediği aksiyon, serüven, gerilim gibi türlerde film çekti. Bigelow, etkileyici anlatım stili ve klişelerden uzak durması nedeniyle ilk filmlerinden itibaren eleştirmenlerin sevdiği bir yönetmen oldu.

DIŞ HABERLER


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000