ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Presley’nin miras hakkını yöneten Elvis Presley Enterprises şirketi, Alman Sony şirketi hakkında milyonlarca Euro’luk telif hakkı davası açtı. Münih Eyalet Mahkemesinde açılan davada, Elvis Presley Enterprises şirketi ‘Heartbreak Hotel’, ‘Jailhouse Rock’, ‘Hound Dog’ gibi ünlü parçalar için Sony Music Entertainment şirketinden telif hakkı istiyor. Davanın gerekçesi şöyle: Elvis Presley şarkılarının telif hakkını 23 Şubat 1973 tarihinde o zamanki müzik şirketi RCA Records firmasına sattı.

Bin parça için 5.4 milyon dolar
RCA müzik şirketi daha sonra bugün Sony’ye ait olan Arista Müsic şirketine dönüştü. Sanatçı bin parçasının telif hakkı karşılığında 5.4 milyon dolar aldı. Bunun yarısını menajeri Tom Parker’e verdi. Elvis Presley’nin eline vergileri düştükten sonra 1.35 milyon dolar geçti. Bugün bu şarkıların değerinin 130 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Davacı şirket Elvis Presley Enterprises, şarkıların telif hakkının çok ucuza alındığını, bugün mirasçıları da bu haktan yoksun kaldığını savunuyor.

Almanya’da 2002’de yürürlüğe giren telif hakları yasasının 32a maddesi telif hakkını satın alan şirketin oransız para kazanması durumunda, karşı tarafa para ödenmesini öngörüyor. Mahkemenin davacıyı haklı bulması durumunda Sony şirketinin milyonlarca Euro para ödemesi gerekiyor.

  • Elvis Presley

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000