ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Başkent Moskova'daki Dali sergisinde 90 grafik çalışması, 25 tablo ve Figuere'deki Dali Müze-Tiyatrosu'ndan ödünç alınan bazı fotoğraflar yer alıyor.

Sergide Dali'nin ilk çalışmalarından kendisini genelden ayıran 'uçuk' eserlerini yayımladığı döneme kadar sanat hayatının her süreci yansıtılıyor.

Moskova'daki serginin açılışına Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev'in eşi Svetlana Medvedeva, Rusya Kültür Bakanı Aleksandır Avdeev ve İspanya'nın Moskova Büyükelçisi Juan Antonio March Pujol da hazır bulundu.


DALİ KİMDİR?
İlk eserlerinde kübizm ve dadaizm etkileri gösteren 1904 doğumlu Dali, Madrid'de geçirdiği yıllarda, kendisi gibi avangart sanata meraklı olan film yapımcısı Luis Bunuel ve şair Federico Garcia Lorca ile yakın arkadaş oldu.

1923'te disiplinsizlik yüzünden geçici olarak okuldan uzaklaştırılan Dali, aynı yıl Girona'da anarşist gösterilere katıldığı için tutuklandı ve bir süre gözaltında tutuldu. 1925'te okula geri döndü ve Barcelona;da ilk kişisel sergisini açtı. Dali 1926'da Paris'e gitti ve büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı. Sonraki birkaç yıl boyunca, Dali'nin eserlerinde Picasso etkisi ağır basacaktı. Mart 1928'de sanat eleştirmenleri Lluis Montanya ve Sebastia Gasch ile beraber, sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan "Sanat Karşıtı Katalan Manifesto"yu yazdı.

23 Ocak 1989;da kalp yetmezliğinden ölen ve Figueres'te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömülen Dali hayatı boyunca, 1500'den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra, çeşitli taş baskı eserler, kitap illüstrasyonları, tiyatro dekorları ve kostümleri üretti.

Ayrıca, Man Ray, Brassai, Cecil Beaton ve Philippe Halsman gibi fotoğraf sanatçılarıyla ve Elsa Schiaparelli, Christian Dior gibi moda tasarımcılarıyla beraber çalıştı.

  • dali

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000