ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

 Amerikan bağımsız sinemasında sürekli gördüğümüz yol filmlerinin bir yenisi. Bu sefer hedef 19 yaşındaki bir karaktere ‘ergenlik varoluşu’nu yaşatmak. “Açıkgöz”, Cassavetes etkili, samimi bir karakter draması olarak anılabilir. Ama en çok da Lou Taylor Pucci’nin oyuncusal izdüşümüne denk gelmesiyle öne çıkıyor gibi.

keremakca@haberturk.com

Kimlik sorununu incelemek için yol alan ‘gençlik’ hikayelerinin çokça karşılığını gördük sinema perdesinde. “Açıkgöz” (“The Go-Getter”, 2007) de bu duruma ‘yol filmi’ penceresinden bakmak istemiş. 19 yaşındaki Mercer’in, bir anti-kahramanın gözünden trajikomik bir varoluş serüveni olarak anılabilir en kısa tanımıyla.

 

Lou Taylor Pucci’nin filmografisi ve sahne kimliği adına

 

İkinci sinema filmiyle daha iddialı çıkagelen Martin Hynes, burada ‘gerçek aşk’ ile ‘ilk cinsel ilişki’ arasındaki duygusal ve statüsel farkları incelemek istemiş. Buna ulaşırken de ‘anne ölümünün acısı’ ile kavrulan bir karakterin izini sürüyor. Lou Taylor Pucci’nin “Başparmak” (“Thumbsucker”, 2005) ile iddialı girdiği sinema dünyasında böylesi bir noktaya gelmesiyse sevindirici.

 

Zira bundan önceki filmlerinde buradaki gibi sahici, samimi ve hafif X kuşağını andıran bir güdü aşılamamıştı. Oyuncunun sahne kimliğini bütünleyen bu durumda da yönetmenin Cassavetes ekolünden el kamerası algısına sırtını yaslamasının payı büyük. Bunu serbest bir şekilde kullanan Hynes’ın, temasal olarak ise Gregg Araki’nin izini sürdüğü söylenebilir.

 

Keskin bir cinsellik ve ergenlik sorgulaması filmi

 

Ancak filmin ne “Easy Rider” (1969), ne de “The Living End” (1992) kadar devrimci bir algısı veya dokusu yok. Aksine sinemamızda gördüğümüz ergen anti-kahramanların varoluş serüvenlerinden bir tutam daha sunuyor. Gençken yaptığımız hatalar üzerine yan karakterlerle sarılmış bir psikolojik serüven sunma hedefiyle çıkageldiği net.

 

Hynes, kendisini geliştirip oyuncu yönetimi ve el kamerası algısını bir dile dönüştürebilirse daha çok can yakabilir sinema piyasasında. Ancak burada bazı eksikleri de göze çarpmıyor değil. Son kalemde “Açıkgöz”, “Aşk Mevsimi”nden (“The Graduate”, 1967) beri gördüğümüz ‘ergenliğin cinselliği sorgulaması’ meselesinin keskin ve tertipli şubelerinden biri.

 

Künye:

 

Açıkgöz (The Go-Getter)

Yönetmen: Martin Hynes

Oyuncular: Lou Taylor Pucci, Zooey Deschanel, Jena Malone, Maura Tierney, William Lee Scott

Süre: 98 dk.

Yapım yılı: 2007

 

  • Kerem Akça

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000