ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İzmir Büyükşehir Belediyesi, metruk durumdaki tarihi Ahmet Ağa (Haremlik-Selamlık) binasını Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nden 30 yıllığına kiralayarak restorasyon çalışmalarına başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, yıllardır atıl durumda olan ve yıkılmaya yüz tutmuş Kemeraltı'ndaki Ahmet Ağa (Haremlik-Selamlık) binasını kente kazandırmak için kolları sıvadı. Restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi bina için Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile 30 yıllığına 'restorasyon karşılığı kiralama' sözleşmesi imzalandı.

Kemeraltı'nda mülkiyeti Salepçi Hacı Ahmet Efendi Vakfı adına Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait olan 927 metrekarelik bina, Konak İlçesi Hacı Mahmut Mahallesi 848 Sokak'ta bulunuyor. Tarihi bina, restore edildikten sonra Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hizmet vermeye başlayacak. Binanın restore edilmek üzere hazırlanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri, İzmir 1 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından da onaylanmıştı.
Tarihçesi: 19. Yüzyıl'ın ilk yarısında yapılarak kente kazandırılan Haremlik-Selamlık binasında iki ana bölüm var.

Birinci yapı 'Selamlık', ikinci bina ise 'Haremlik' olarak tespit edilirken, Selamlık binası iki kat, Haremlik binası da bodrum kat ve üzerindeki iki kattan oluşuyor. Haremlik binasının arka bölümünde ayrı bir bahçe bulunuyor. Zaman içinde oldukça yıpranmış ve zarar görmüş durumda olan bina, restorasyon projelerine uygun olarak kente kazandırılacak. Mühendislik projelerinin önümüzdeki günlerde tamamlanmasının ardından, bina için onarım ihalesine çıkılacak.

CİHAN

  • İzmir Büyükşehir Belediyesi

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000