ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKAMerhum eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in koleksiyonunda bulunan Osman Hamdi Bey’in “Huzur” adlı tablosu beklenen teklifin gelmemesi üzerine müzayededen çekildi. 10 milyon dolara sigortalanan ve 9 milyon dolara satışa sunulan tablo için iki kişi, en fazla 9 milyon 150 bin dolar fiyat artırdı. Organizatör, “10 milyon dolara alıcı var” diyerek tabloyu satıştan çekti

GAZETE HABERTÜRK / ÖZDEN ATİK - SERKAN AKKOÇ

Antik A.Ş.’nin düzenlediği ‘’Özel Hat Koleksiyonu, Değerli Tablolar ve Antikalar’ adlı müzayedede 9 milyon dolar açılış bedeliyle satışa sunulan merhum eski Dışişleri Bakanı İsmail Cem’in koleksiyonundaki Osman Hamdi Bey’in “Huzur” isimli tablosu beklenen artışın gerçekleşmemesi üzerine müzayededen çekildi. Rekor kırması beklenen tabloyu almak için müzayedeye telefonla katılan 2 kişi, fiyatı en fazla 9 milyon 150 bin dolara kadar artırdı.

Tablo, Cem Ailesi’nin değerlendirmesi sonrasında 10 milyon dolar rezervde bulunan ancak ödeme koşullarında kolaylık isteyen adı saklı taliplinin olacak.

İLGİ YOĞUNDU

Antik A.Ş.’nin Swiss Otel’de dün düzenlediği müzayedeye sanatseverler ve koleksiyonerler büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı müzayedeyi, İsmail Cem’in kızı İpek Cem de izledi. Müzayedenin en değerli parçaları, 9 milyon dolar muhammen bedelle satışa sunulan Osman Hamdi Bey’in “Huzur” ve 2.5 milyon TL’ye satışa sunulan Şeker Ahmet Paşa’nın “Sonbahar’da Orman” isimli yağlıboya tabloları oldu.

Sanatçı Hoca Ali Rıza’nın “Göl Evi” konulu peyzaj çalışması, natürmortlarıyla ünlü Süleyman Seyyid’in natürmort çalışması ile Fausto Zonaro, Fabius Brest ve Felix Ziem gibi dünyaca ünlü oryantalistlerin “İstanbul” konulu eserleri de yer aldı. Aralarında Hafız Osman, Mahmud Celaleddin, Kazasker Mustafa İzzet, Mehmed Aziz Rıfai, Hasan Rıza, Kamil Akdik, Hafız Vahdeti, Yahya Hilmi, Sami Efendi, Hamid Aytaç gibi Türk Hat sanatına yön vermiş değerli hattatların Hilye-i şerife, levha ve murakkalardan oluşan eserleri de müzayedede satışa sunuldu.

‘HUZUR’ TABLOSU HEYECANLANDIRDI

Nadir tuğralı gümüşler, tombaklar, değerli Osmanlı mobilyaların alıcısıyla buluştuğu müzayedeye katılanlar en fazla heyecanı “Huzur” adlı tablonun satışı için yaşadı. Sıra Osman Hamdi Bey’in feraceli kadınları resmettiği tabloya geldiğinde açık artırmaya adları açıklanmayan 2 alıcı, telefonla katıldı. İki alıcı arasında yaşanan rekabette tablonun fiyatı 9 milyon 150 bin dolara kadar çıktı. Salondan ise rakamı artıran olmadı. Bunun üzerine müzayedeyi yöneten Turgay Artam, “Müzayedenin başlamasına yakın arayan kişiler, eserle ilgili 10 milyon dolarlık rezerv yaptırdılar. Ancak ödeme koşullarında kolaylık istediler. Açık artırmada rakamın bu seviyeye çıkmaması nedeniyle eseri, satıştan çekmek durumunda kalıyorum. Çünkü yapılan rezervlerin aile tarafından değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek tabloyu satıştan çektiğini açıkladı.

‘BİR TEKLİF VAR AMA...’

Turgay Artam gazetecilerin soruları üzerine, tabloyu 10 milyon dolara sigortadıklarını belirterek “Tabii herkes 10 milyon dolar verip de Osman Hamdi alamaz. Bunu alabilecek belli kişiler var. Bunlar tekliflerini son dakikada verdiler. Bu verdikleri tekliflerde de vadeler var. Bunu aileyle paylaşmamız gerekiyor ki, böyle bir vade söz konusu olursa dolar bazında o zaman bu satış önümüzdeki haftalarda gerçekleşmiş olacak” dedi. İsmail Cem’in kızı İpek Cem ise yapılan rezervleri ve ödeme taleplerini değerlendireceklerini söyledi.

İPEKÇİ AİLESİ’NDE

İsmail Cem’in babası İhsan İpekçi ve annesi Şerife İpekçi “Huzur” adlı tablonun önünde.

100 YILDIR İLK KEZ SATIŞA ÇIKTI

OSMAN Hamdi Bey’in bilinen en görkemli ve en önemli ilk 5 resmi arasında gösterilen tablo, sanatçının özel hayatındaki huzuru yansıttığı bir başyapıt olması nedeni ile diğer tüm tablolarından ayrı, özel bir yere sahip duygu yüklü bir şaheser olarak değerlendiriliyor. Tabloda iki feraceli kadın, Eskihisar Kalesi’ne doğru günbatımını izlerken görülüyor. 2008 yılında Londra Sotheby’s’de yapılan müzayedede tek bir feraceli kadın figürünün yer aldığı “İstanbul Hanımefendisi” 6.9 milyon dolara satılarak rekor kırmıştı. Bir önceki rekor 2004 yılında Antik A.Ş.’nin düzenlediği müzayedede 3.9 milyon dolara satılan “Kaplumbağa Terbiyecesi’inde bulunmaktaydı. 110 x 70 cm ebatında olan ve 1904 tarihini taşıyan tablo, 100 yıl sonra ilk defa satışa sunuldu. Tablo en son 1957’de Resim Heykel Müzesi’nde düzenlenen Osman Hamdi Bey sergisinde görülmüştü. 100 yıldır ilk kez satışa çıktı

‘Sonbahar’da Orman’ 2.5 milyon TL’ye satıldı

Müzayedede ikinci en yüksek değerdeki eser olan ve 2.5 milyon lirayla satışa sunulan Şeker Ahmet Paşa’nın “Sonbahar’da Orman” isimli yağlı boya tablosu ise açılış bedeliyle müşteri buldu. Hoca Ali Rıza’nın “Göl Evi” isimli yağlıboya tablosu 825 bin liraya alıcı bulurken, Fausto Zonaro’nun “Şehzade Abdurrahim Efendi” isimli tablosu da 575 bin liraya satıldı.


  • huzur
  • Osman Hamdi Bey
  • Tablo

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(21)
Kalan karakter : 2000