SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

En iyi 15 hapishane filmi

21 Ocak 2012 Cumartesi, 13:16:50Güncelleme: 13:36:38

Kerem Akça, sinema tarihinin en iyi hapishane filmlerini seçti

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
En iyi 15 hapishane filmi Sonra Oku

Mahkumiyet çeken bir suçlunun hapishanede geçirdiği zamana odaklanan, bunun arkasına da genelde ‘sosyopolitik motivasyon’ ve ‘yaşanmış hikaye’ yerleştiren bir alt tür. Hapishane filmleri Hollywood’un erken döneminde daha aktif olsa da son 10 yılda dünya sinemasında hakimiyet kurdu ilginç bir şekilde. İşte bu formatın sinema tarihindeki en dikkat çekici örneklerinden bir seçki.

keremakca@haberturk.com

Suç filmlerinin alt dallarından biri olarak görülebilecek bir alan. Hapishane filmi, zamanla drama, aksiyon ve komedi ile iç içe geçirilse de esasen ‘belli bir çerçeve’nin izinde ilerler. İçinde hapishane sahneleri bulunduran yapıtlara değil de tamamı o mekanda geçen filmlere verilen isimdir. Suçlu hikayelerinin arasında da Büyük Buhran Dönemi, Vietnam Savaşı, Soğuk Savaş gibi mihenk taşı periyodlar üzerinden fazlaca ürün vermiştir. Buna istinaden Irak Savaşı sonrası halen bir eğilim getirmemesi de sürprizdir alt türün.

Hollywood’da 2000’lere kadar çokça başvurulan bu ‘suçluyu merkeze yerleştiren formül’ün, ‘tek mekan’ odaklı olduğu için son dönemde Avrupa’da ‘değişimci’ örneklere alan açtığı görülmüştür. Zira yedinci sanat algısında artık tür konseptinden birazcık sıyrılıp psikolojik ve felsefek metinleri yansıtma amaçlı bir ‘merkez’e çevrildiği ortadadır.BU HABERİN 38 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER