ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Cem Karaca'nın son nefesine kadar yanında olan son eşi İlkim Karaca Habertürk'te Hayatın İçinden'e konuştu.

Karaca, ölümünün 8.yılında Ceren Akdağ Şahin'e yaptığı açıklamada, kitlelerin şarkısı haline gelen Cem Karaca'nın Namus Belası ve Dadaloğlu şarkıları hakkında şunları söyledi: "Son yıllarında bu iki şarkıyı yazdığına söylediğine pişmandı. Bugünkü aklım olsa yapmazdım, derdi. Ünkü insanı suça teşvik eden cümleler var. Kanunlara değil, kendi kanunlarının uygulamaktan bahsediyor. İnsanları yanlış yönlerdimek istemezdim, derdi. O şarkıya sol misyonu yüklendi. Oysa öyl bir amacım yoktu. Kavgaya bölünmeye, ölüme sürüklememek lazım derdi. Nasıl şarkı söylemeyi İlham Gencer'den, ne söylemem gerektiğini Ruhi Su'dan öğrendiğini söylerdi."

ÖZ SEMRAM  

Cem Karaca'nın Semra Özal'a yazdığı şiir ilk defa açıklandı. İlkim Karaca, Cem Karaca'nın sadece Semra Özal'ın elini öptüğünü, ona saygı ve sevgisinin büyük olduğunu anlattı. Cem Karaca'nın annesi Toto Karaca'nın cenazesini parasızlıktan dolayı İnternational Hospital'den alamayan Karaca'nın yardımına Turgut Özal koşmuş.
"Yurtdışından döndükten sonra beş parasız kalmış ve annesinin cenazesini alamayınca Turgut Özal'ı aramış. Semra Özal hemen yardıma koşmuş. Bu nedenle insanın kötü gününde yanında olanı dosttur derdi. Ve 29 Ekim 2003 yılında, ölümünden bir sene önce Semra Özal'a teşekkür için şiir yazdı. Daha önce yazmamasının sebebi, benden önceki eşlerinden Semra'ya yazdı diye düşünsünler istememiş. Bu nedenle Semra Özal'a 'Öz Semram' derdi"

29 ekim 2003 gecesi
gecenin karası
Cem'in Karacasından
Özal'In Semrasına..

Yahşi hatıram
ÖzSemram,
Anamın cansız bedenini
Bana bahşeden, senin rican...
Medeni abidem
Yahşi hatıram
ÖzSemram.
Canım yaradana kul olduğunda da
Sana minnetim,
Üregimde yanan.
Acem Memet'in
Ermeni İrma Toto'nun
Bir garip kul karacasıyam,
Kelle koltukta sürmüşem bu ömrü
Laçin çift demine merhem olan
Laik ÖzSemram
Ol sebeptirçi
Yüce allah şahidim...
Beni od'unda yakıp
Okyanusunda söndüren
Yarim şahidim...
Yalgız bu cihanda değil
Hemi iki cihanda
Unutabilmirem
Ne özümü ne de Özal'ımı
Tarihi abide kime üregime kazımışam...
Yahşi hatıram
ÖzSemram.

Allah eyvallah..
Kabul buyurursan gardaşın


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000