ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Artam Antik A.Ş. müzayede evinin 8 Nisan 2012 Pazar günü swissotel the Bosphorus’da gerçekleştireceği 272. müzayedesinde koleksiyoner ve sanatseverleri heyecanlandıracak birbirinden değerli tablolar ve antikaları satışa sunuyor.

Türk resim sanatının en değerli imzalarının yer aldığı müzayedede sergilenen eserler sanatseverlere bir müze ortamı sağlıyor. Usta ressam Nazmi Ziya’nın farklı dönemlerinden 7 tablosu ilk kez müzayedede satışa sunulacak. Ziya’nın “Bülbül Deresi” konulu peyzaj eseri 400,000 TL ile müzayedeye çıkarken Sami Yetik’in müzelik bir çalışması “Kartopu Çiçekleri” konulu natürmort çalışması da 400.000 TL açılış fiyatı ile satışa sunuluyor. Müzayedede ayrıca Halil Paşa imzalı bir “İstanbul Peyzajı”, Şevket Dağ’dan “Ayasofya”, İbrahim Çallı’nın en çok aranılan “Manolyalar”ı, Hikmet Onat’ın “Tekneler” konulu eseri de koleksiyonluk tablolar arasında geliyor. Feyhaman Duran, Namık İsmail, Naci Kalmukoğlu ve Cemal Tollu gibi birçok önemli sanatçının tabloları da sanatseverlerin beğenisine sunulacak değerli eserler arasında..

8 Nisan Pazar günü saat 14:00de gerçekleşecek Artam Antik A.Ş. müzayesinde Edirnekari katî işçiliği ile yapılmış II. Mahmut tuğra da bulunuyor. Müzayedede ayrıca Kazasker Mustafa İzzet, Hasan Rıza, Mahmut Celalettin, Bakkal Arif gibi önde gelen hattatlarımızın Hilye-i Şerife, Hat levhaları ve Kuran-ı Kerim’ler de yer alıyor.. Kazasker Mustafa İzzet ketebeli Hilye-i Şerife 100.000 TL açılış rakamı ile satışa sunuluyor.

Son yıllarda sanat piyasasının yükselen değeri olan “Oryantalist” sanatçılara ait başyapıt eserler de bu müzayedede satışa sunuluyor. İstanbul’u belgesel niteliğinde resimleyen Copello, Leonardo De Mango, Fabius Brest ve birçok Avrupalı sanatçının eserleri sergileniyor.

Koleksiyoncuları heyecanlandıracak nadir rastlanan eserlerin başında pırlantalı Fransız liyakat nişanı, Osmanlı pazarı için özel olarak üretilmiş mineli altın cep saatleri, mücevherler, kılıçlar ve mobilyalar geliyor.

Aşurelik, gece sürahisi, leğen ibrik ve tatlı takımlarından oluşan tuğralı gümüşler, Yıldız porselen fabrikasının ilk dönem üretimlerinden oluşan porselen koleksiyonu, Tophane işçiliğinin aykırı örnekleri Osmanlı pazarı için özel yapım birçok eser 8 Nisan’da satışa sunulacak eserler arasında yer alıyor.

Toplam 250 eserin satışa sunulacağı müzayedeyi Artam Antik A.Ş. Yönetim Kurulu başkanı Turgay Artam yönetecek. Keyif alınacak çok değerli eserlerin bir araya geldiğini söyleyen Artam, bu seçkiyi yakından görmenin bile bir kazanç olduğunu hatırlatarak sanatseverlere kaçırılmaması gereken bir müzayede hazırladıklarını belirtiyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000