ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

HT GAZETE / KÜLTÜR SANAT

Türkiye'de sanat eserlerine ilginin artmasıyla müzayedelerde satış rakamları yükselirken, koleksiyonculara da her geçen gün yenileri ekleniyor. Antik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Artam, sanat eserlerine ilginin hiç olmadığı kadar yoğun olduğunu, satış rakamlarında da bunu görebildiklerini ifade etti. Artam, geçen 10 yılda koleksiyonerlik konusunda Türkiye’de çok önemli adımlar atıldığını dile getirdi.

‘KÂRLI VE KEYİFLİ YATIRIM’

Artam, sanat eserlerinin fiyatlarındaki yükselişin pazarı da her geçen gün büyüttüğünü belirterek “Her müzayedemizde yeni rekorlar oluşuyor. Türk müzayede piyasası en iyi dönemlerini yaşıyor. Fakat yurtdışı piyasalarıyla kıyaslarsak iç piyasamızın henüz yolun çok başında olduğunu görüyoruz. Geçtiğimiz aylarda 120 milyon dolara satılan Norveçli ressam Edvard Munch’un ‘Çığlık’ tablosunun fiyatının Türkiye’nin bütün sanat piyasasına eşit olduğunu düşünürsek, sanat piyasamızın boyutları ortaya çıkıyor” dedi.

Artam, 2004’te 5 milyon liraya satılan “Kaplumbağa Terbiyecisi” ile vergileriyle birlikte 2.7 milyon liraya satılan Burhan Doğançay’ın “Mavi Senfoni” ve Erol Akyavaş’ın “En-el Hak” adlı eserlerini hatırlatarak şöyle devam etti: “Birçok eseri milyon lira üzerinde satmış olsak da dünya sanat piyasasının 20 milyar doları aşan boyutlarına bakınca sanat piyasamızın daha yolun çok başında olduğunu görüyoruz.’’

Turgay Artam, dünyada sanat eseri koleksiyonculuğunun “en kârlı ve keyifli yatırım aracı’’ şeklinde tanımlandığını ifade ederek, 3–4 yıl içinde yüzde 500-600 kâr getiren birçok tablo örneği bulunduğunu bildirdi.

Geçmiş yıllarda 250-750 dolar arasında satılan tabloların çok kârlı bir yatırım aracı haline geldiğini, Burhan Doğançay’ın “Kurdele” konulu benzer eserlerinin bugün 500-600 bin liradan satıldığını belirten Artam, son yıllarda birçok koleksiyoncunun eserlerini müzayedelerde satarak büyük gelirler elde ettiklerini söyledi.

AA

  • Turgay Artam
  • Edvard Munch
  • Çığlık
  • Kaplumbağa Terbiyecisi
  • Mavi Senfoni
  • Burhan Doğançay
  • Erol Akyavaş

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000