ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Pırıl GÜLEŞÇİ ARIKONMAZ / HT GAZETE

Geçtiğimiz eylül ayında Dan Graham’ın sergisini İstanbul’da düzenleyen Protocinema, İstanbul ve New York’ta etkinliklerini sürdürmeye devam ediyor. Kendisini bu iki şehir arasında gezici sergiler hazırlayan bir girişim olarak tanımlayan Protocinema, mekân olarak geçici ya da terk edilmiş alanları seçiyor.

Güncel sanatçıların yeni işler üretmesine olanak sağlayan bu oluşum, sanatçıların eski çalışmalarının da belirlenen özgün alanlarda geniş bir izleyici kitlesi ile paylaşımını mümkün kılmayı hedefliyor. Geçen sezon Dominique Gonzalez Foerster ve Tristan Bera’nın projelerini İstanbul’da düzenleyen Protocinema, Ahmet Öğüt’ün sergisini ise New York’ta gerçekleştirmişti. Şu aralarda Tophane’de yepyeni bir proje ile karşımızda.

BALIKÇI TEKNESİ

Hacı Mimi Külhani Sokak’ta “Depo”yu geçince sağda yer alan geniş tavanlı, beyaz küp anlayışındaki mekân, Brian O’Connell’ın tek bir çalışmasına ev sahipliği yapıyor. Daha önce benzer bir heykeli Los Angeles’ta yapan sanatçının, üretimini İstanbul’da gerçekleştirdiği yedi metre uzunluğundaki beton tekne, bu sergi için özel olarak seçilmiş mekânın büyük bir bölümünü kaplıyor. Bu beton teknenin iç yüzeyinde, başka bir teknenin dış yüzeyinin detaylı izini görmek oldukça etkileyici. Sanatçının heykelinde kullandığı kalıp ise Yenikapı’da, 60’larda terk edilmiş bir balıkçı teknesinden alınmış. Yenikapı’nın 2004’te Avrupa’daki en büyük kazının yapıldığı Bizans limanının kalıntılarının gömülü olduğu yer oluşu göz önünde bulundurulursa, O’Connell’ın bu iş üzerinden izleyiciye bambaşka bakış alanları yakalayabilmesi için özgün bir zemin hazırladığı söylenebilir.

‘SUYA AÇILAN DELİKLER...’


Brian O'Connell

Son dokuz senedir çalışmalarını İstanbul’da sürdüren Belçikalı sanatçı O’Connell, işine verdiği isimle iki farklı hikâyeye atıfta bulunduğunu söylüyor. İlki teknenin yapımının tarihsel olarak erken bir anlatımı olan Gılgamış Destanı, ikincisi de teknenin elli yıl evvelden günümüze uzanan ve sanatçının sürdürdüğü araştırma sırasında keşfettiği tarihçesi... ‘‘Kapadım suya açılan delikleri Aradım tamir ettiğim çatlakları ve eksik parçaları: İnşa edenin kızı tarafından satılmış bir tekne, bir balıkçının teknesi, Onu oraya bırakan gemi yapımcısına.’’ Protocinema’nın dün akşam açılışını gerçekleştirdiği bu sergi, Brian O’Connell’ın Türkiye’deki ilk gösterimi ve 20 Ekim’e kadar izlemek mümkün.

  • Pırıl Güleşçi Arıkonmaz
  • balıkçı teknesi
  • Protocinema

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000