ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

PIRIL GÜLEŞÇİ ARIKONMAZ / HT GAZETE

Bayram tatili biter bitmez İstanbul’da art arda sergi açılışları gerçekleşti. Galerilerdeki bu yeni sergiler beraberinde 22-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek Contemporary İstanbul‘un son edisyonu, kasımı sanat dolu bir aya dönüştürecek.

GALERİ TURU

Dilay Koçoğulları‘nın “MikroMakro Kozmos” başlıklı sergisi Daire Sanat’ta yer alıyor. Sanatçı diptik olarak sunduğu bu serisindeki fotoğraflarında, çeşitli laboratuvarlardan edindiği mikroskobik görüntülerle, günlük hayatta sıklıkla karşılaştığımız ama çoğunlukla farkına varamadığımız nesnelerin birbirlerine olan şaşırtıcı benzerliklerini öne çıkarıyor.

 

Olaf Otto Becker

Elipsis Galeri’nin Karaköy’deki yeni mekânı ise Alman fotoğraf sanatçısı Olaf Otto Becker‘in “Sıfır Noktası Üzerinde” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de ilk solosunu gerçekleştiren Becker’in işleri, Grönland’ın yüzeyinde eriyen buzulları konu ediniyor. Bu serideki muhteşem manzaralar, aslında doğa karşısında insanoğlunun ne derece savunmasız olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

C.A.M. Galeri Nişantaşı’nda düzenlenen “Son Aynı Zamanda Başlangıçtır“ ise 8 sanatçıyı bir araya getiren bir grup sergisi. Michael Caudo, Mary Frank, Marissa Havers, Peter Hristoff, Élan Jurado, Cassandra Levine, Chris Retsina ve Elif Uras’ın çalışmaları, dünyanın her köşesine yayılmış umutsuzluk, kaos ve yabancılaşma duygusuna değinirken, aynı zamanda bu söz konusu dramın yanı başında güzelliğin, umudun ve olasılığın bulunabileceğine dair farklı göndermeler içeriyor.

Galeri Zilberman’da ise İpek Duben‘in kişisel sergisi var. Duben’in 30 yılı aşan sanatsal üretiminde farklı şekillerde ele aldığı kadın figürü, 2012 serisi ile insanlık durumu üzerine meditatif bir alana açılıyor. Son çalışmalarında anatomik detaylarından arındırılmış, etsiz kütlelere dönüşerek motifleşen Duben’in kendi bedeni, anonim bir figür halini alıyor.

 

 

Mısır Apartmanı’nda açılan diğer bir kişisel sergi de Mike Berg‘e ait. Galeri Nev’in ev sahipliğinde düzenlenen “Simple Geometry”de küre, prizma ve piramit gibi temel formları özgün diliyle neredeyse yeniden yaratan sanatçının metal sarmallarla oluşturduğu heykelleri dikkat çekiyor. Bunların yanı sıra sunulan diğer işler de duvar yüzeyine yapılmış desenleri çağrıştıran büyük boy çelik duvar heykelleri oluyor.

Şener Özmen‘in “Sıfır Tolerans” isimli sergisi ise PİLOT Galeri’de yer alıyor. Ağırlıklı olarak yeni üretimlere odaklanan serginin çıkış noktasını, tolerans sözcüğünün tarihsel ve felsefi arka planı oluşturuyor. Sanatçı bu son sergisinde, sanat dünyasının her şeyi anlayışla karşılayan, mümkün olduğu kadar “hoş görme” haline nasıl ve nereden geldiğini, sanatçıların tutum ve davranışlarda bir daralma/daraltma ve umursamazlık olarak ortaya çıkan son durumun bir orta yolu işaret edip-etmediğini “tolerans” ve “sıfır tolerans” kavramları üzerinden sorguluyor.

  • Galeri Zilberman
  • Elipsis Galeri
  • Galeri Nev
  • Pırıl Güleşçi Arıkonmaz

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000