SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

741 yıllık tarihi eser her an yanabilir

13 Kasım 2012 Salı, 13:56:12Güncelleme: 13:57:12

Sivas'a 1271 yılında yaptırılan ve kentin simgesi haline gelen Çifte Minareli Medrese, üzerinde bulunan paratonerlerin toprağa bağlı olmaması nedeniyle tehlike altında bulunuyor

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Çifte Minareli Medrese Sonra Oku

İlhanlılar'ın büyük veziri Sahip Şemseddin Cüveyni tarafından 1271 yılında Sivas'a yaptırılan ve bugün Selçuklu parkı içinde bulunan çifte minareli medrese 2008 yılında onarıma alındıktan sonra restorasyonu yaklaşık bir yıl önce tamamlandı. Ancak medresenin onarımı tamamlandıktan sonra minareler üzerinde bulunan paratonerlerin uç kısımları aradan geçen 1 yıllık sürede toprağa gömülmedi. Anadolu'nun en ünlü tarihi yapıları arasında yer alan 741 yıllık tarihi eserin, kent merkezine düşmesi muhtemel bir yıldırımı çekme ihtimali bulunuyor.Yıldırımsavar olarakta bilinen paratonerlerin tarihi yapıt üzerinde kalması ise tehlikeyi artırıyor. Olası bir yıldırım ihtimalinde 7 asırlık eserin zarar görebileceği belirtiliyor.

ANITLAR KURULU'NDAN ONAY BEKLENİYOR
Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü, çifte minareli medresenin minarelerinde bulunan ancak toprağa gömülmeyen paratonerlerle ilgili proje hazırlandığını ve bunun anıtlar kuruluna sunulduğunu açıkladı. Anıtlar kurulundan gelecek onayla birlikte paratoner ile ilgili çalışmaların tamamlanacağı kaydedildi. Proje olmadan eserin bulunduğu alanda paratoner için çukur açılamayacağı öğrenildi.

DHA

BU HABERE İLK YORUMU SEN YAZ
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER