ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

KEREM AKÇA / keremakca@haberturk.com

2012’de 223 yabancı film vizyona girerken artan şirket sayısının da katkısıyla bu konuda bir rekor kırıldı. Hem Hollywood’un düşler fabrikasının, hem de dünya sinemasının öne çıkan işlerini deneyimlediğimiz yıl, böylece dolu dolu geçti. Ben de bu sürecin en iyi 25 filmini seçtim. Bunların arasında özellikle “Anna Karenina”yı şimdiden ‘unutulmazlar’ arasına yerleştirdiğimi de eklemeliyim.

Hollywood’un bu yılki genel eğilimine baktığımızda özellikle bazı konuların öne çıktığını idrak etmek mümkün. “Avatar” (2009) ve “Başlangıç” (“Inception”, 2010) ile birlikte bilimkurgu üretiminin artması, 2012’de sayısı neredeyse 15’i bulan bir tür filmi adedi ile karşılık buldu. Bu ‘A sınıf’ ürünlerin benim listeme de ‘üst sıralar’dan katkıda bulunması, bu konuda 70’lere benzer bir yoğunluk yaşayacağımızın sinyallerini verdi. Bunun yanında fantastik üretimi azalacak derken “Yenilmezler”in (“The Avengers”, 2012) dünya çapında tüm zamanların en çok izlenen 3. filmi olması, “Kara Şövalye Yükseliyor”ın (“The Dark Knight Rises”, 2012) ise ilk 10’a girmesi bir bakıma ‘spin-off’ ve ‘yeni sürüm’ döneminin başladığını duyurmaya yaradı. Yani seri üretimde yeniden çevrimlerin ve önbölümlerin yerini bu kavramların almasına kendimizi şimdiden hazırlamalıyız.

Elbette geleneği bozmadan üçü yeniden olmak üzere 33 üç boyutlu film vizyona girerken devam filmlerinin sayısı bir hayli fazla seyretti. Teknolojik yenilikler ve dijital eğilimlerin yol açtığı seri üretimler, en çok ‘korku’ya darbe vururken, Peter Jackson ve Paul Thomas Anderson bu ivmeyi tersine çevirmek için ‘özgün hamleler’ yaptı. Bunun yanında korkudan başlayan buluntu film furyası fantastik ve polisiyeye de sıçrarken, yıl içinde iki farklı gelenekli Steven Soderbergh filmi izlemek keyif verdi. Altı kaliteli ve özgün animasyon sanki üç boyuta ve seri üretime karşı dururken, İstanbul’da çekilen dört film, geniş platoların bizim doğal zenginliklerimizi de tercih edebileceğini ispatladı. Yılmaz Erdoğan, Saadet Işıl Aksoy, Beren Saat, Belçim Bilgin gibi isimlerin uluslararası projelerde oynayıp başarılı olması önemliyken “Skyfall”un dünya çapında en çok izlenen ajan filmine dönüşmesi de bir başka 2012 detayıydı.

Bunun yanında bu yıl Seth MacFarlane, Stephen Elliott, Nicolas McCarthy ve Frédéric Beigbeder gibi ilk filmini çeken yetenekli yönetmenleri tanıma şerefine de nail olduk. Ancak beklentiyi her zaman yukarıda tutan isimlerden Michael Haneke, Alexander Payne, Lars Von Trier, Taviani Kardeşler, Ang Lee, Rodrigo Garcia, David Ayer, Timur Bekmambetov, Fernando Meirelles ve Cameron Crowe için 2012 biraz hayal kırıklıklarının senesine dönüştü.

2011 yazı için sözünü ettiğimiz sanat/dünya/auteur sinemasının en kayda değer örneklerinin çoğunu ‘bağımsız şirketler’imizin yüksek katkılarıyla izleyebilme şansı ise bu yıl aynı dönemde yine mümkündü. Ne mutlu ki Andrey Zvyagintsev’den Dominik Moll’e, Paolo Sorrentino’dan Aleksandr Sokurov’a, Sarah Polley’den David Mackenzie’ye kadar ‘müzelik’ yönetmenlerin saygı duyulası son çalışmalarını sinema salonu keyfiyle deneyimleyebildik.

Nihayetinde 25 filmlik listeyi oluştururken “Diktatör” (“The Dictator”, 2012), “Elena” (2011), “Cesur” (“Brave”, 2012), “Pamuk Prenses ve Avcı” (“Snow White and the Hunstman”, 2012), “Kıyamet Günü” (“The Impossible”, 2012), “Olmak İstediğim Yer” (“This Must Be The Place”, 2011), “Hayalimdeki Aşk” (“Ruby Sparks”, 2012), “John Carter” (2012), “Frankenweenie” (2012), “Hobbit: Beklenmedik Yolculuk” (“The Hobbit: An Unexpected Journey”, 2012), “Ruh Eşim” (“Café de Flore”, 2011) ve “Kibarca Öldürmek”in (“Killing Them Softly”, 2012) az farkla dışarıda kaldığını da not düşmeliyim.

 

  • 2012’nin en iyi 25 yabancı filmi
  • Kerem Akça

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000